Kriitikko Pekka Eronen valitsee kolme lauantain kiinnostavinta tv-elokuvaa.
Jack Ryan: Shadow Recruit **
Tom Clancyn kirjojen CIA-mies Jack Ryania ovat esittäneet Alec Baldwin, Harrison Ford ja Ben Affleck. Nyt on Chris Pinen vuoro. Ei elokuva Star Trek -tähden päärooliin kaadu, mutta toimintajännärin kilpaillussa lajissa se jää James Bondin ja Ethan Huntin (Mission Impossible) perässä puuskuttamaan. Tiedustelumaailman todellisuuskin jää entistä etäisemmäksi. Ohjaaja Kenneth Branagh esittää venäläiskonnaa. Ensiesitys. (USA 2014)
Nelonen lauantai 9.12. klo 22.00
The Best Exotic Marigold Hotel ***
John Maddenin elokuva on briteille tyypillistä hyvän mielen komediaa, jossa sinnitellään hohdokkaalla tähtijoukolla ja näppärällä sanailulla yli vaikeuksien. Maggie Smith, Bill Nighy, Judi Dench tyypittelevät ikäihmisinä, jotka saapuvat suurin odotuksin hotelliin Intiassa. Kulttuurieroista, ennakkoluuloista ja ikääntymisestä saadaan leppoisia nauruja. Richard Gerekin mahtuu mukaan. (Britannia 2011)
Ava lauantai 9.12. klo 21.00
Nosferatu *****
Max Schrek kelmeänä vampyyrikreivinä on elokuvan historian hämmentävimpiä näkyjä – kuin aito vieras jostakin varjojen mailta. F.W. Murnaun kauhuklassikko tarjoaa muutenkin arkun täydeltä luovaa kuvankäyttöä ja kerrontaa. Vampyyri-illan jälkimmäinen elokuva, brittiläinen Dracula, pimeyden prinssi, on värillinen ja 36 vuotta tuoreempi tapaus, mutta jäyhempää seurattavaa. Pitkin hampain siinä on Christopher Lee. (Saksa 1922)
Yle Teema & Fem lauantai 9.12. klo 21.25
Pekka Eronen