Vaasan Sähkö nosti perussähkön sähkön hintaa tammikuun 6,03 eur/kWH:sta viisinkertaiseksi lokakuuhun 29,90 eur/kWH. Vaasan Sähkön perussähkön hinta nousi siis 400 prosenttia tammikuusta lokakuuhun.
Kun Vaasan Sähkö ilmoitti uusista hinnankorotuksista, meidän Vaasan Sähkön hallituksessa istuvat valtuutetut Strand, Mäkynen ja Berg vakuuttelivat, että Vaasan Sähkön strategia on ollut hyvä.
Vaasan Sähköstä on tehty kansallinen sähköyhtiö ja saatu haalittua asiakkaita Vaasan Sähkölle ympäri Suomen.
Mielestäni tämä strategia on ollut erittäin tuhoisa Vaasan Sähkölle, koska samalla on laskenut omavaraisuusaste, jota nyt joudutaan korvaamaan kalliilla pörssisähköllä.
Vaasan Sähkön strategia on ollut kuin Fortumin pienoiskoossa. Valtavat tappiot halvoista, pitkistä sähkösopimuksista lankeaa nyt meidän, uskollisten Vaasan Sähkön vanhojen asiakkaiden maksettavaksi.
Pettynyt