2 000 peh­mo­le­lua ta­voit­tee­na Sei­nä­joen las­ten­osas­tol­le teh­tä­väs­sä le­lu­ke­räyk­ses­sä

Kaikki keräykseen osallistuneet yritykset julkaistaan keräyksen Facebook-sivulla: Pehmolelukeräys Lastenosastolle/Seinäjoki2017.
Kaikki keräykseen osallistuneet yritykset julkaistaan keräyksen Facebook-sivulla: Pehmolelukeräys Lastenosastolle/Seinäjoki2017.

Seinäjoella toimiva kauneusalanyritys Hair & Beauty Spa kerää jälleen pehmoleluja Seinäjoen lastenosastolle. Keräys on järjestyksessään viides.

Vuonna 2013 keräys tuotti Lastenosastolle yli 400 pehmolelua. Ne riittivät kevääseen. Vuonna 2014 keräyksen saldo oli 1 110 pehmolelua. Ne riittivät syksyyn. Vuosina 2015 ja 2016 pehmoleluja saatiin huimat 1 700 kappaletta

– Tänä vuonna tuokaan määrä ei ihan taida koko vuodeksi riittää, sillä pieniä potilaita on ollut paljon, yrittäjä Pirjo Syrjälä kertoo.

Yrityksessä ollaan toiveikkaita, että nyt pistetään vielä paremmaksi. Toiveena on, että mahdollisimman moni lapsi lähtisi sairaalasta mukanaan pehmoinen leluystävä.

– Sairaalaan tullessaan lasta usein pelottaa. Hän kaipaa turvaa sekä lohtua. Turvaa voi hakea muun muassa lelusta, joka voi tulla hyvin tärkeäksi näissä tilanteissa. Ideana on, että lapset saavat ottaa tämän tärkeäksi tulleen pehmolelun kotiin sairaalasta päästessään. Tästä jää toivon mukaan lapselle hyvä muisto sairaalassaolosta.

Keräys haluttiin toteuttaa jälleen näin joulun alla tuoden lapsille hyvää mieltä.

– Toivomme, että mahdollisimman moni haluaa olla mukana auttamassa. Keräämme kaikenlaisia uusia pehmoleluja.

Keräysaika on 13. marraskuuta - 9. joulukuuta.

– Haastamme mukaan sekä yritykset että yksityiset henkilöt. Lahjoittaneet yritykset julkaisemme Facebookissa, keräyksen tapahtumasivulla. Nyt täytyy laittaa vielä paremmaksi kuin viime vuonna, että pehmot saadaan riittämään kaikille lapsille, koko vuodeksi, Hair & Beauty Span toinen yrittäjä Laura Lähdesmäki jatkaa.

Tänä vuonna on hyvät edellytykset päästä tavoitteisiin.

– Saimme keräykselle ison yritysyhteistyökumppanin. Lisäksi meillä on suunnitteilla lapsiperheille mukava pehmolelujen lahjoituspäivä, missä lapset voivat tavata itse Kätyrin ja Angry Birdsin, Syrjälä

vinkkaa.

Pehmoleluja voi toimittaa Hair & Beauty Spalle (Keskuskatu 15,60100 Seinäjoki) Span aukioloaikojen puitteissa. Hair & Beauty Span väki toimittaa pehmolelut lastenosastolle ennen joulua.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä