Ys­tä­vä­kor­til­la ystäviä ke­hi­tys­vam­mai­sil­le

Vaasa
Ann-Mariia Itämäki ja Miina Korpilähde ovat vaasalainen ystäväpari Ystäväkortti-toiminnan kautta. Viime kesän reissulla he kävivät ihailemassa Lappajärven maisemia kesäteatterin jälkeen.
Ann-Mariia Itämäki ja Miina Korpilähde ovat vaasalainen ystäväpari Ystäväkortti-toiminnan kautta. Viime kesän reissulla he kävivät ihailemassa Lappajärven maisemia kesäteatterin jälkeen.
Kuva: Sonja Pränny

Vaasan seudulla on paljon erilaista ystävätoimintaa. Yksi niistä on Ystäväkortti-toiminta, jossa kehitysvammaiselle on mahdollisuus ryhtyä ystäväksi.

Ystäväkortti on Seinäjoen seudun kehitysvammaisten tukiyhdistyksen organisoimaa toimintaa.

Aluksi, vuonna 2001 toiminta keskittyi Seinäjoelle, mutta myöhemmin se on levinnyt myös Vaasan seudulle.

Kaveriksi vaikkapa elokuviin

Ystävänkortilla kehitysvammaisen henkilön avustaja pääsee ilmaiseksi eri vapaa-ajan harrastuksiin.

Esimerkiksi Vaasassa kehitysvammaisen ystävänä pääsee tämän mukana maksutta elokuviin, Tropiclandiaan, museoon tai ratsastamaan. Kaikki mukana olevat palvelutarjoajat Vaasassa, Laihialla, Mustasaaressa, Maalahdessa, Vöyrillä löytyvät verkkosivuilta ystavakortti.fi.

Toiminnan koordinaattori Maili Sillanpää kertoo, että Vaasassa on heidän kauttaan toisensa löytäneitä ystäväpareja, mutta lisää vapaaehtoisia kaivattaisiin mukaan.

– Vapaaehtoisista on kova pula, meillä on paljon kehitysvammaisia, jotka hakevat ystävää. Vapaaehtoisina toimii eri-ikäisiä miehiä ja naisia, mutta naisia on paljon enemmän.

Ystävyys kehitysvammaisen kanssa antaa paljon vapaaehtoiselle ja se on myös tärkeää kehitysvammaiselle henkilölle, Sillapää kannustaa.

Sopiva ystävä etsitään

Vapaaehtoiset kouluttautuvat tehtävään. Sekä vapaaehtoinen että kehitysvammainen henkilö kertovat omista mielenkiinnon kohteistaan ja minkälaista ajanviettoa he toivoisivat.

– Sen perusteella etsitään toisilleen sopivat ystävät ja heidät yhdistetään ystäväpareiksi. He päättävät myös siitä, miten usein tapaavat toisiaan, Sillanpää kertoo.

Sillanpää kertoo, että mahdolliset epäselvät tilanteet selvitetään koordinaattorin kanssa ja tarvittaessa tukea saa muutenkin. Lisäksi he järjestävät yhteistä toimintaa ja retkiä osallistujille.

– Vaasaan on esimerkiksi tulossa keilausilta 20.2. Cinema Bowlingissa.

Ilmoita asiavirheestä