Yh­dys­val­ta­lais­me­diat: Donald Trump voitti Ete­lä-Ca­ro­li­nan esi­vaa­lin – vas­taeh­do­kas Haley hävisi ko­tio­sa­val­tios­saan, muttei aio jät­täy­tyä kisasta

Republikaanien todennäköinen presidenttiehdokas Donald Trump halasi lippua lauantaina Yhdysvalloissa konservatiivien poliittisessa kokouksessa CPACissa. LEHTIKUVA/AFP
Republikaanien todennäköinen presidenttiehdokas Donald Trump halasi lippua lauantaina Yhdysvalloissa konservatiivien poliittisessa kokouksessa CPACissa. LEHTIKUVA/AFP

Yhdysvaltojen entinen presidentti Donald Trump on voittanut Etelä-Carolinan republikaanien esivaalin, kertovat muun muassa yhdysvaltalaismediat NBC ja CNN.

Trump sai annetuista äänistä noin 60 prosenttia. Trumpin ainoa vastaehdokas Nikki Haley on entinen Etelä-Carolinan osavaltion kuvernööri, mutta tästä huolimatta Trump päihitti hänet selvin luvuin. Haley sai äänistä noin 40 prosenttia.

Vaalivalvojaisissaan Trump kommentoi voiton olleen jopa suurempi, kuin mitä oli odotettavissa.

Äänestystuloksen myötä Trump on entistä varmemmin republikaanipuolueen presidenttiehdokas tulevissa vaaleissa.

– En ole koskaan nähnyt republikaanipuoluetta yhtä yhtenäisenä kuin se tällä hetkellä on, Trump sanoi puheessaan medioiden julkaistua vaaliennusteensa äänestyspaikkojen sulkeuduttua.

Trump ei maininnut puheessaan vastaehdokastaan Haleya kertaakaan.

Etelä-Carolinan tulos ennakoi ehdokasta

Etelä-Carolinan osavaltiolla on maine republikaanien tulevan presidenttiehdokkaan ennustajana. Puolueen presidenttiehdokkaaksi on päätynyt vuoden 1980 jälkeen vain kerran sellainen ehdokas, joka ei ole ollut Etelä-Carolinan äänestäjien ykkösvalinta.

Trumpin johto ennen maaliskuun 5. päivä järjestettävää niin sanottua supertiistaita on merkittävä. Supertiistaina on tarkoitus äänestää viidessätoista osavaltiossa.

Huonoista näkymistä huolimatta Haley ilmoitti omassa puheessaan jatkavansa ehdokkaana.

– Sanoin aiemmin tällä viikolla jatkavani ehdokkaana tapahtui Etelä-Carolinassa mitä hyvänsä. Olen sanani mittainen nainen.

Haleyn mukaan kyse ei ole hänestä tai hänen poliittisesta tulevaisuudestaan, vaan siitä kuka voi voittaa presidentti Joe Bidenin marraskuisissa presidentinvaaleissa.

– Meidän täytyy voittaa Joe Biden marraskuussa. En usko, että Donald Trump voi voittaa Joe Bidenin, Haley sanoi.

Haleyn mukaan Trumpin lausunnot ajavat äänestäjiä pois lähes päivittäin.

Entinen YK-suurlähettiläs Haley on aiemminkin kritisoinut Trumpia voimakkaasti ja sanonut, että tämän mahdollinen toinen presidenttikausi olisi skandaalien kourissa ensimmäisestä päivästä lähtien ja johtaisi kaaokseen.

-----

Lähteenä myös uutistoimisto AFP

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä