Yh­dys­val­tain oi­keus­mi­nis­te­riö ja Boeing alus­ta­vaan sopuun 737 Max -tur­mis­ta, yhtiö voi välttää ri­kos­seu­raa­muk­set

Boeing 737 Max -tyypin koneet joutuivat syyniin viime vuosikymmenen lopulla kahden lentoturman jälkeen. Etiopiassa ja Indonesiassa tapahtuneissa onnettomuuksissa kuoli yhteensä lähes 350 ihmistä. LEHTIKUVA/AFP
Boeing 737 Max -tyypin koneet joutuivat syyniin viime vuosikymmenen lopulla kahden lentoturman jälkeen. Etiopiassa ja Indonesiassa tapahtuneissa onnettomuuksissa kuoli yhteensä lähes 350 ihmistä. LEHTIKUVA/AFP

Yhdysvaltain oikeusministeriö ilmoitti perjantaina päässeensä alustavaan sopuun lentokonevalmistaja Boeingin kanssa 737 Max -lentoturmiin liittyvän rikostutkinnan sopimiseksi.

Asia tarvitsee vielä tuomarin hyväksynnän.

Rikossyytteen mukaan Boeing oli syyllistynyt petokseen 737 Max -konetyypin lentolupaan liittyneen prosessin yhteydessä. Petosasiaa on ollut määrä käsitellä oikeudessa Texasin osavaltiossa kesäkuussa.

737 Max -tyypin koneet joutuivat syyniin viime vuosikymmenen lopulla kahden tuhoisan onnettomuuden jälkeen. Etiopiassa ja Indonesiassa tapahtuneissa lentoturmissa kuoli yhteensä lähes 350 ihmistä. Boeingin laaduntarkkailu kyseisen konetyypin kohdalla on noussut otsikoihin vielä tämän jälkeenkin muiden verrattain vähäisempien tapausten myötä.

Lentoturmien uhrien omaisia edustava asianajaja Paul Cassell sanoi perjantaina, että hänen edustamansa perheet vastustavat päätöstä ja toivovat, että he saavat tuomioistuimen hylkäämään sen.

– Tällainen syyttämättä jättämistä koskeva sopimus on ennennäkemätön ja ilmeisen väärä Yhdysvaltain historian tappavimman yritysrikoksen kohdalla, sanoi Cassell.

Sopimus ei ole riittävä

Sisarensa 737 Max -turmassa menettänyt ilmailuinsinööri Javier de Luis kritisoi oikeusministeriön leipomaa sopimusta.

– Tämän toimenpiteen viesti yrityksille ympäri maata on, että älkää huolehtiko tuotteidenne turvallisuudesta, hän sanoi lausunnossa.

De Luis kommentoi päätöstä erikseen Fox Businessille, jolle hän kertoi pelkäävänsä, että vastaavanlainen turma voi sattua uudelleen. De Luisin mukaan julkistettu sopimus ei määrää yhtiölle merkittävää rangaistusta eikä vaadi tiukan valvontajärjestelmän käyttöön ottamista.

– (Sopimus) on riittämätön, koska se ei tee mitään sen varmistamiseksi, ettemme ole tässä tilanteessa uudelleen parin vuoden kuluttua, sanoi de Luis.

De Luis oli mukana Boeingin turvallisuuskulttuuria käsitelleessä Yhdysvaltain ilmailuhallinnon (FAA) asiantuntijapaneelissa.

Yhdysvaltain oikeusministeriö sanoi perjantaina sopimusta käsittelevässä asiakirjassa, että osa perheistä haluaisi saada asian käsiteltyä. Ministeriö kutsui sopimusta oikeudenmukaiseksi ratkaisuksi, joka palvelee yleistä etua.

Boeing kieltäytyi kommentoimasta asiaa uutistoimisto AFP:lle.

Takana pitkällinen oikeussaaga

Sopimisvyyhti juontaa juurensa tammikuussa 2021 Yhdysvaltain oikeusministeriön ja Boeingin väliseen sopimukseen, jonka avulla yhtiö vältti rikossyytteet vuosien 2018 ja 2019 lentoturmista.

Viime vuoden toukokuussa oikeusministeriö kuitenkin kertoi, että Boeing oli rikkonut tätä sopimusta.

Tämän jälkeen Boeing sopi oikeusministeriön kanssa, että yhtiö myöntää syyllistyneensä petokseen johtaessaan harhaan Boeing 737 Max -konetyypille lentoluvan antaneita ilmailuviranomaisia.

Joulukuussa liittovaltion tuomari kuitenkin hylkäsi edellisen sopimuksen, ja maan seuraavan presidentin Donald Trumpin hallinnolle avautui mahdollisuus päättää rikosjutun seuraavista askelista.

Perjantaina julkistetun alustavan sopimuksen mukaan Boeing myöntää salaliiton Yhdysvaltain ilmailuhallinnon lentokoneiden arviointiryhmän laillisen toiminnan estämiseksi ja vaikeuttamiseksi.

Richmondin yliopiston oikeustieteen professorin Carl Tobiasin mukaan tunnustus ei johda kuitenkaan rikosoikeudellisiin seuraamuksiin.

Ilmoita asiavirheestä