Wolt aikoo pitää lähetit tois­tai­sek­si yrit­tä­ji­nä, vaikka KHO linjasi toisin

Woltin tavoitteena on luoda jatkossa läheteille kaksijakoinen malli. Lähetit olisivat joko itsenäisiä yrittäjiä tai uusia alustatyösuhdemallin työsuhteisia. LEHTIKUVA / Roni Rekomaa
Woltin tavoitteena on luoda jatkossa läheteille kaksijakoinen malli. Lähetit olisivat joko itsenäisiä yrittäjiä tai uusia alustatyösuhdemallin työsuhteisia. LEHTIKUVA / Roni Rekomaa

Ruokalähettiyhtiö Wolt julkaisi tänään tulkintansa korkeimman hallinto-oikeuden (KHO) ennakkopäätöksestä. Woltin lähetit pysyvät toistaiseksi itsenäisinä ammatinharjoittajina, vaikka KHO katsoi lähetit työsuhteisiksi.

Korkein hallinto-oikeus teki toukokuussa linjauksen ruokalähettien oikeudellisesta asemasta Suomessa. Päätöksen mukaan ruokalähetit ovat työntekijöitä, eivät itsenäisiä yrittäjiä.

Wolt ei kuitenkaan aio muuttaa käytäntöjään. Woltin Pohjoismaiden yhteiskuntasuhdejohtaja Olli Koski ja Pohjoismaiden operatiivinen johtaja Joel Järvinen kertoivat keskiviikkona mediatilaisuudessa, etteivät näe KHO:n päätöstä yksiselitteisenä, vaan tilanne on vielä monin osin epäselvä.

KHO:n ennakkopäätöksen mukaan lähetit ovat alisteisessa asemassa yhtiöön, mutta samalla se katsoi, ettei lähettien työhön sovelleta työaikalakia. Tähän liittyy Woltin mukaan isoja tulkinnallisia kysymyksiä, kuten sairausajan palkan määräytyminen, kun kiinteä tuntimäärä puuttuu.

– Pidemmän päälle tähän tarvitaan lainsäädännöllisiä keinoja ja lainsäädännön uudistamista selkiyttämään uutta kategoriaa: työntekijä ilman työaikaa alustatyössä, Koski sanoo.

Yrityksen edustajat kertovat, että hankkeet asian selvittämiseksi ovat lähteneet käyntiin.

– Tässä on paljon avoimia kysymyksiä, ja se vaatii vuoropuhelua sekä viranomaisten että lähettien kanssa. Edusti heitä sitten PAM tai jokin muu taho, mutta halutaan tietää myös lähettien näkemykset siihen, kuinka järjestää alustatyö työsuhteessa, Koski kertoo.

Tavoitteena kaksijakoinen malli

Woltin tavoitteena on luoda jatkossa läheteille kaksijakoinen malli. Lähetit olisivat joko itsenäisiä yrittäjiä tai uusia alustatyösuhdemallin työsuhteisia, jolloin heillä olisi sekä työnantajan määrittelemiä suoritusvaatimuksia että enemmän sääntöjä, kuten kielto käyttää sijaisia.

Wolt esittelee alustavat vaihtoehdot läheteilleen näin: Lähettikumppaneille maksettaisiin molemmissa malleissa tehtäväkohtaisesti ja kokonaisansiot tulisivat olemaan molemmissa suunnilleen samat. Työsuhteiset työntekijät ansaitsisivat noin 65 prosenttia nykyisestä tehtäväkohtaisesta palkkiosta verojen, eläkkeen, lomakorvausten ja vakuutusten jälkeen, jotka Wolt hoitaisi. Itsenäiset lähettikumppanit saisivat edelleen 100 prosenttia tehtäväkohtaisesta palkkiosta ja hoitaisivat kulut itse, kuten nykyäänkin.

Toimintamaista vain Saksassa kaikki lähetit ovat työsuhteisia. Suomessa yrittäjyys jatkuu toistaiseksi. Woltin edustajat eivät ota kantaa mahdollisiin juridisiin riskeihin, joita KHO:n päätöksen tulkinnasta voi koitua.

10 000:n alustalla toimivan ja osittain aktiivisen lähetin siirtäminen työsuhteeseen ei onnistu käden käänteessä. Tilanne olisi Olli Kosken mukaan katastrofaalinen myös monille ravintoloille, jos palvelu suljettaisiin tai lähettien määrä yllättäen romahtaisi.

– Nyt on pakko jatkaa näin, Koski sanoo.

Viikkotasolla aktiivisia lähettejä on tällä hetkellä noin 6 000, Joel Järvinen kertoo. Tuhansia halukkaita on, mutta tällä hetkellä Wolt ei aio merkittävästi kasvattaa lähettien määrää.

– Voi olla yksittäisiä kaupunkeja, missä nähdään, että lähettimäärä ei vastaa kuluttajakysyntää, Järvinen sanoo.

PAM näkee ulostulon askeleeksi oikeaan suuntaan

Woltin mukaan KHO:n päätöksen lopputuloksena läheteillä olisi Suomessa lähes ainutlaatuinen asema: he tekisivät suorittavaa työtä työntekijöinä ilman työaikaa ja työaikaan liittyviä velvoitteita. Yhdistelmään liittyy Woltin mukaan käytännön tasolla useita epäselviä ja ratkaisua vaativia asioita. Esimerkiksi milloin työntekijällä on oikeus palkalliseen sairauspoissaoloon mallissa, jossa palkkaus on suoriteperusteinen?

Woltin näkemys on, että lainsäädäntö ei tällä hetkellä selkeästi vastaa digitaalisten alustojen kautta tehtävän työn tarpeisiin ja todellisuuteen. Wolt vetoaa yrittäjämallipäätöksessään siihen, että KHO:n ennakkopäätös koskee vanhaa lähettimallia, johon on tehty muutoksia. Nykyisin lähetit voivat esimerkiksi vapaasti käyttää sijaisia ja jokaisella lähetiksi haluavalla tulee olla y-tunnus.

Palvelualojen ammattiliitto PAMin sopimuspäällikkö Juha Ojala kutsuu Woltin ulostuloa askeleeksi oikeaan suuntaan. Keskusteluyhteys Woltin kanssa on olemassa ja KHO:n päätöksen jälkeen on pidetty yksi tapaaminen.

– Olemme tyytyväisiä, että nyt he tulivat ulos, sillä tähän mennessä ei ollut saatu vastausta, Ojala kertoo STT:lle.

KHO:n päätös kertoo, että lähetit ovat työntekijöitä. Ojala pitää erikoisena Woltin viestiä, jonka mukaan lähetit voisivat jatkossa valita yrittäjyyden ja työsuhteen välillä.

– Näinhän se ei juridisesti mene, emmekä sitä voi sopia edes me liitot, Ojala sanoo.

Ojala kommentoi ratkaisuyritystä kuitenkin mielenkiintoiseksi ja painottaa, että PAM on mielellään mukana käymässä tilannetta läpi.

– Lähettejä kuitenkin edustamme, Ojala sanoo.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä