Osuuskunta Lumimuutos on hankkinut Seinäjoen Karvasuon omistukseensa. Yli 300 hehtaarin Karvasuosta on nyt suojeltu 276 hehtaaria, eli valtaosa.
Lumimuutoksen kaupoissa suojelu tapahtuu käytännössä saman tien, kun kiinteistön omistus vaihtuu.
– Kiinteistöt ovat meidän omissa säännöissä suojeltuja. Tässä käydään vielä ehkä ely-keskuksen kanssa läpi sitä, että tarjotaan Karvasuota mahdollisesti myös luonnonsuojelualueeksi. Turvetuotantoa alueella ei koskaan enää tulla avaamaan, dosentti ja osuuskunta Lumimuutoksen puheenjohtaja Tero Mustonen tähdentää.
– Yhteisymmärrys eri osapuolten osalta on hyvä, toteaa Mustonen viitaten muun muassa Seinäjoen kaupungin, Metsähallituksen ja elyn suuntaan.
– Kaikki hyötyvät siitä, että nyt on koossa tällainen isompi yhteinen luontoalue.
Mustosen mukaan myös paikallisella luonnonsuojeluyhdistyksellä on viranomaisten lisäksi hyviä aloitteita jo olemassa alueen kehittämiseksi.
– Alue on iso. Meidänkin on osaltamme mietittävä, mitä kaikkea siellä tulevaisuudessa halutaan tehdä.
Panostus myös seurantaan
Kauppa kymmenien kiinteistönomistajien kanssa toteutui elokuun alussa. Yksi keskeisistä omistajista oli Vapo Terra Oy. Ymparisto.fi-sivuilla esitettiin vielä toukokuun alussa erilaisia vaihtoehtoja Vapon turvetuotannon aloittamiseksi (2.5.2023), mutta sitä ei siis tapahdu.
Merkittävä kauppa on rahoitettu paitsi osuuskunnan omin varoin myös saksalaisella tuella. Osa rahoituksesta on saatu Mustosen mukaan Saksan luonnonsuojeluliitto NABU:n Climate Fund-ilmastorahastosta.
– Meillä on seuraavaksi kolmeksi vuodeksi myös rahoitus, määräraha, Karvasuon ennallistamiseen, seurantaan ja laji-inventointeihin.
Monipuolinen virkistyskäyttö säilyy
Osuuskunta Lumimuutoksen suojelemilla alueilla virkistyskäyttömahdollisuudet jatkuvat entisellään. Metsästykseenkään ei liiemmin ole tarkoitus puuttua.
– Meidän kohteilla metsästys on mahdollista, Mustonen toteaa erityisesti hirven metsästyksen osalta.
Kauppa on kuitenkin niin tuore, että mietittävää ja päätettävää riittää.
– Hoito- ja käyttösuunnitelmia ei vielä ole kaikkia ehditty katsoa.
Lumimuutos toiminut vuosia
Osuuskunta Lumimuutos ennallistaa luonnon elinympäristöjä kautta maan.
– Meillä on käytössä Elpyvä maisema -ohjelma, jota on pyöritetty pian kymmenkunta vuotta. Olemme voittoa tavoittelematon järjestö, Mustonen kiteyttää.
Mustosen mukaan Lumimuutos Osuuskunnalla on lähemmäs sata kohdetta työn alla.
– Soita, metsiä, jokia ja järviä, joita ennallistetaan.
Kohteista suuri osa on Pohjois-Pohjanmaalla.
– Etelä-Pohjanmaalta olimme jo pitkään tietoisia Karvasuosta tärkeänä luontokohteena Seinäjoella.
Karvasuosta käytiin Mustosen mukaan pitkät neuvottelut, kunnes ratkaisu löytyi.
– Karvasuon lähellä oleva Sahanneva, Honkaneva ja muut alueet ovat nyt merkittävä kokonaisuus. Alueella on sekä Metsähallituksen että Seinäjoen kaupungin toimesta lähdetty jo aikaisemmin etenemään ennallistamisen ja virkistyskäytön perustamisen osalta. Karvasuo täydentää näitä toimia nyt hyvin sitten sieltä itään päin.
Karvasuolla jo tähän mennessä tehtyjen inventointien ja havaintojen mukaan tavataan hirvieläinten lisäksi muun muassa ilveksiä, saukkoja ja muita nisäkkäitä sekä harvinaisia perhos- ja kasvilajeja sekä lukuisia lintuja, kuten kanalintuja.
Osuuskunta Lumimuutos
Osuuskunta Lumimuutoksen toiminta on kansainvälistä. Maailmalla se tunnetaan nimellä Snowchange Cooperative.
Snowchange on laaja erilaisten toimijoiden yhteistyöverkosto, joka ulottuu osuuskunnan kotisivuilta saatavan tiedon mukaan arktisilta alueilta aina Uuteen-Seelantiin saakka.
Osuuskunta Lumimuutoksen sivuilla sen toiminta kiteytetään näin: OSK Lumimuutos on itsenäinen, voittoatavoittelematon osuuskunta, joka harjoittaa ammattimaista kalastusta, ennallistaa luonnonelinympäristöjä ja tukee luontaistalouksia ympäri maailmaa. Osuuskunnan päämaja sijaitsee Selkiellä, Pohjois-Karjalassa. Lumimuutos perustettiin ensi muodossaan vuonna 2000.