Vi­ran­omai­set rä­jäyt­ti­vät Kou­vo­lan poh­jois­puo­lel­le pu­don­neen droonin – Sisälsi arvion mukaan rä­jäh­tä­mät­tö­män tais­te­lu­kär­jen

Poliisi selvittää, onko Luumäelle sunnuntaina pudonnut drooni räjähtänyt. Putoamispaikan ympäristöstä löytyi maahan levinneitä osia.

Rajavartiolaitoksen Suomenlahden merivartioston sukeltajat tutkimassa ilma-aluksen osia Luumäellä.
Rajavartiolaitoksen Suomenlahden merivartioston sukeltajat tutkimassa ilma-aluksen osia Luumäellä.
Kuva: Handout
Miehittämätön ilma-alus metsässä Kouvolan Savistossa.
Miehittämätön ilma-alus metsässä Kouvolan Savistossa.
Kuva: Handout

Kouvolan pohjoispuolelle pudonnut drooni räjäytettiin hallitusti sunnuntaina ennen puoltayötä, koska arvioitiin, että siinä oli kiinni räjähtämätön taistelukärki.

Keskusrikospoliisin (KRP) rikosylikomisario Risto Lohi kertoi STT:lle maanantaina, että myöhemmin näytteiden tutkinnassa selviää, mitä räjähdettä ilma-aluksessa on ollut ja kuinka paljon, eli asia varmistuu vielä.

Lohen mukaan räjäyttämiseen saatiin virka-apua Puolustusvoimilta ja myös Rajavartiolaitokselta.

Viranomaiset jatkoivat tutkintaan liittyviä räjäytyksiä Kouvolan Savistossa myös maanantaina iltapäivällä. Kello 16:n jälkeen Kaakkois-Suomen poliisi kertoi, että paikkatutkinta Savistossa oli valmistunut ja alueella olleet eristykset purettu.

Sen sijaan Luumäellä tutkintatoimet ja alueen eristys jatkuvat poliisin mukaan vielä tiistaina.

Droonin osia etsitään

Poliisi kertoi maanantaina selvittävänsä, onko Luumäelle sunnuntaina pudonnut drooni räjähtänyt. Putoamispaikan ympäristöstä oli löytynyt maahan levinneitä osia, ja etsinnät jatkuivat vielä.

Puolustusvoimien entinen tutkimusjohtaja, eversti evp. Jyri Kosola kertoi STT:lle aiemmin maanantaina saaneensa tiedon, että toinen Kaakkois-Suomeen sunnuntaiaamuna lentäneistä drooneista olisi räjähtänyt. Kosola sanoi tiedon perustuvan luotettavien lähteiden kuulohavaintoihin.

Ilmavoimat on aiemmin tunnistanut Kouvolan pohjoispuolelle pudonneen droonin ukrainalaiseksi AN196-drooniksi. Ukraina on myös pyytänyt anteeksi sitä, että kaksi ukrainalaisdroonia päätyi viikonloppuna Kaakkois-Suomeen. Syyksi Ukraina epäilee Venäjän elektronisten sotajärjestelmien häirintää.

Lohen mukaan tutkinnan edetessä myös droonien alkuperä saadaan varmistettua.

Todistajia puhutetaan

Poliisi on selvittänyt myös kansalaisen ilma-alushavaintoa Kymenlaakson Pyhtäällä sunnuntaina.

– Poliisi on tehnyt siihen liittyen tarkistuksia, ja ei sieltä ole mitään löytynyt, Lohi kertoi.

Kyseessä oli Lohen mukaan yksi selkeä havainto. Epäily on, että havainnot liittyisivät Kouvolan tai Luumäen drooneihin, mikä sopisi Lohen mukaan kuvaan myös ajallisesti.

Luumäelle ja Kouvolan pohjoispuolelle pudonneiden droonien lentoreitit olivat vielä viranomaisten selvityksessä.

Poliisi kuulee tutkinnassa myös yksittäisiä todistajia, jotka ovat asukkaita tai havainnoistaan poliisille ilmoittaneita. KRP:n Lohen mukaan esitutkinta etenee sitä mukaa, kun tapahtumapaikat saadaan työturvallisiksi ja kun osia saadaan taltioitua ja tutkittua.

Lähijärvistä etsitään kappaleita

KRP tutkii tapauksia törkeänä yleisvaaran tuottamuksena. Rajavartiolaitos puolestaan tutkii epäiltyä alueloukkausta.

KRP ja Rajavartiolaitos ovat sopineet yhteisen tutkintaryhmän perustamisesta tapauksen selvittämiseksi.

– Rajavartiolaitos on jatkanut alueloukkauksen tutkintaa. Esimerkiksi putoamispaikan lähijärvissä tehdään etsintöjä ilma-alusten kappaleiden löytämiseksi, kertoi apulaiskomentaja Ilja Iljin Suomenlahden merivartiostosta.

Jos kansalaiset havaitsevat maastossa sunnuntain tapahtumiin mahdollisesti liittyviä laitteiden osia tai muuta asiaan liittyvää, poliisi kehottaa soittamaan hätänumeroon 112. Kappaleita ei saa missään tapauksessa lähestyä tai koskea.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä