Lauantai-iltana kannattaa tähyillä taivaalle tähdenlentojen näkemisen toivossa. Hyvällä onnella voi nähdä meteoreja Kvadrantidien tähdenlentoparvesta.
Paras aika tähdenlentojen bongaukseen on lauantai-iltana noin yhdentoista aikaan, kertoo Tähtitieteellinen yhdistys Ursa. Myös perjantain ja lauantain välisenä yönä sekä lauantain ja sunnuntain välisenä yönä on mahdollisuus nähdä harvakseltaan parveen kuuluvia meteoreja.
Samalle yölle osuva täysikuu ja sen kirkkaus heikentää Ursan mukaan tähdenlentojen näkymistä merkittävästi.
Tammikuussa näkyvä Kvadrantidien tähdenlentoparvi on Ursan mukaan parhaimmillaan elokuun perseidien ja joulukuun geminidien ohella yksi vuoden näyttävimmistä meteoriparvista.