Vaasan keskustassa käynnistyi aamulla mittava poliisioperaatio.
– Poliisi etsii yhtä henkilöä, kertoo Pohjanmaan poliisilaitoksen viestintäpäällikkö Mikael Appel .
Poliisipartiot ratsasivat vaasalaisia hotelleja muun muassa Scandicia, Royal Vaasaa ja Omenahotellia. Poliisi kävi myös hotelli Vaakunassa Rewell Centerissä.
Aamulla kello kymmenen jälkeen poliisipartio kävi suojavarusteineen hotelli Scandicissa postitalon takana. Tämän jälkeen he siirtyivät Hovioikeudenpuistikolle hotelli Royal Vaasaan, jossa oli tänään lastenpäivä.
Suojaliiveihin pukeutuneet ja kypäräpäiset poliisit tutkivat myös Omenahotellia.
Operaatiosta ei poliisin mukaan aiheudu vaaraa yleisölle.
Hovioikeudenpuistikkoa ei suljettu liikenteeltä, ja ihmiset kulkivat vapaasti hotelleissa ja postitalolla.
Vaasalainen Lisbeth Knip seurasi tilannetta Omenahotellia vastapäätä. Hän oli huolissaan miehestään, joka on parhaillaan rakennuksessa hammaslääkärissä.
– Poliisit menevät suojavarusteet päällä ja mieheni on tuolla sisällä.
Royal Vaasan hotellinjohtaja Ari-Pekka Soini ei halua vielä kommentoida tilannetta.
– Onneksi minulla ei ole mitään kommentoitavaa, Soini sanoo.
Poliisioperaatio keräsi kadulle hämmentyneitä vaasalaisia. Muutamat seurasivat Omenahotellin tilannetta vastapäisen rakennuksen rappukäytävistä.
KATARIINA PAAJASTE