Van­hem­pain­il­ta koko Vaasan van­hem­mil­le – Pu­hu­ji­na poliisi ka­tu­huu­me­yk­si­kös­tä ja päih­teil­le lap­sen­sa me­net­tä­nyt äiti

Vaasa
Vamian Sampo-kampuksella 10.12. järjestettävän vanhempainillan teemana on nuoret ja päihteet. Arkistokuva.
Vamian Sampo-kampuksella 10.12. järjestettävän vanhempainillan teemana on nuoret ja päihteet. Arkistokuva.
Kuva: Elena Mikkilä

Vamian Sampo-kampuksen auditoriossa keskustellaan ensi tiistaina vanhempainillassa tärkeästä aiheesta: nuorista ja päihteidenkäytöstä.

Nuoret ja päihteet -vanhempainillassa puhujina ovat poliisin katuhuumeyksiköstä Jari Niemi ja kokemusasiantuntija-äiti Krista Rönnberg. Rönnbergin 24-vuotias poika kuoli päihteisiin vuonna 2022.

Vanhempainilta on Ankkurin koulusome -hankken järjestämä. Hanke on pitkin syksyä kutsunut eri kouluille vanhempia kuulemaan nuoria koskevista asioista.

Viime vuonna alkanut Ankkuri-hanke loppuu tämän vuoden lopussa, ja sen tarkoitus on ehkäistä nuorten rikollisuutta ja jengiytymistä. Hanke on järjestetty yhteistyössä Vaasan kaupungin ja Pohjanmaan poliisin kanssa.

Krista Rönnberg on valjastanut surunsa hyvän tekemiseen. Hän toimii kokemusasiantuntijana ja käy eri tilaisuuksissa luennoimassa. Arkistokuva.
Krista Rönnberg on valjastanut surunsa hyvän tekemiseen. Hän toimii kokemusasiantuntijana ja käy eri tilaisuuksissa luennoimassa. Arkistokuva.
Kuva: Aisha Benahmed

Vanhempainillat vetävät yleisöä

Hankekoordinaattori Raija Koivisto kertoo, että vanhempainilloissa halutaan avata ja ylläpitää vuoropuhelua vanhempien suuntaan.

– Järjestämämme vanhempainillat ovat olleet todella suosittuja. Esimerkiksi syksyllä Keskuskoululla järjestettyyn tilaisuuteen saapui yli 200 osallistujaa.

Nuorten keskuudesta kantautuu vakavia ilmiöitä, niin Suomessa kuin Vaasassakin, Koivisto sanoo.

Ankkuri-hankkeessa on selvitetty lasten ja nuorten kanssa, mitkä tekijät vaikuttavat haitallisesti heidän hyvinvointiinsa ja turvallisuuteensa.

Tulosten yhteenvedossa kerrotaan, että näitä ovat muun muassa päihteidenkäyttö, kyberkiusaaminen, nöyryytysväkivalta ja seksuaalinen häirintä.

Erityisen hälyttävänä pidetään sitä, että nuorten keskuudessa edellä mainitut ilmiöt ovat yleistyneet ja siten normalisoituneet, eikä niistä ole kerrottu aikuisille.

Koivisto vinkkaa, että myös nuoret ovat tervetulleita vanhempainiltaan vanhempien mukana.

Tiistain vanhempainillan lisäksi Pohjanmaan poliisi alkaa tuottamaan digitaalisia vanhempainiltoja eri teemoilla (I-P 24.11.2024).

Nuoret ja päihteet -vanhempainilta Vamialla ti 10.12. klo 18, kahvit sitä ennen. Os. Sepänkylänt. 16. Tapahtuman toivotaan ennakkoilmoittaumista 8.12. mennessä osoitteeseen: raija.koivisto2@edu.vaasa.fi.

Ilmoita asiavirheestä