Val­tuus­toa­loi­te: Ylis­ta­ron lukioon esi­te­tään yrit­tä­jyys­pai­no­tus­ta ja kor­kea­kou­lu­jen väy­lä­opin­to­ja

Seinäjoki
Ylistaron lukiota on aiemmin esitetty lakkautettavaksi. Ylistarolaiset kaupunginvaltuutetut haluaisivat sen sijaan kehittää lukiota uuteen suuntaan. Arkistokuva.
Ylistaron lukiota on aiemmin esitetty lakkautettavaksi. Ylistarolaiset kaupunginvaltuutetut haluaisivat sen sijaan kehittää lukiota uuteen suuntaan. Arkistokuva.
Kuva: Tomi Kosonen

Ylistarolaiset kaupunginvaltuutetut esittävät, että Seinäjoki tekisi Ylistaron lukiosta yrittäjyyteen profiloituvan lukion ja ottaisi siellä käyttöön korkeakoulujen väyläopinnot.

Väyläopinnot tarjoavat opiskelijoille mahdollisuuden suorittaa korkeakouluopintoja jo lukioaikana ja siirtyä lukion jälkeen suoraan tutkinto-opiskelijoiksi.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä