Va­koo­jia va­ro­taan Vaasan yli­opis­tos­sa – Reh­to­ri: Supon re­surs­si ei ole riit­tä­vä

Vaasa
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen vaatii kansallisia tukitoimia tutkimusturvallisuuteen.
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen vaatii kansallisia tukitoimia tutkimusturvallisuuteen.

Suojelupoliisin täytyy saada lisää resursseja taustaselvitysten tekemiseen, jotta yliopistot pystyvät palkkaamaan henkilökuntaa riittävän nopeasti ja turvallisesti, sanoo Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen.

Nykytilanteessa korkeakoulujen rekrytoinnit sakkaavat, jos Supo ei pysty toteuttamaan turvallisuusselvityksiä toivotulla tahdilla.

Martikainen pelkää Suomen talouskasvun estyvän, jos Supoon ei saada uutta toimintoa palvelemaan korkeakoulujen turvallisuusselvityksiä ja jos tutkimusturvallisuuteen ei luoda kansallisia tukitoimia.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen