Vaasan Man­sik­ka­saa­ren te­lak­ka­hal­li to­det­tiin hen­gen­vaa­ral­li­sek­si

Vaasa
Mansikkasaaren telakkahalli valmistui vuonna 1942. Wärtsilän telakkatoiminta loppui siellä vuonna 1982. Vaasan kaupungin omistukseen rakennus siirtyi 1996. Arkistokuva.
Mansikkasaaren telakkahalli valmistui vuonna 1942. Wärtsilän telakkatoiminta loppui siellä vuonna 1982. Vaasan kaupungin omistukseen rakennus siirtyi 1996. Arkistokuva.
Kuva: Jarno Pellinen

Mansikkasaaren telakkahallin kunto on vaarallisen huono. Sinne myös tunkeudutaan jatkuvasti.

Vaasan kaupungin kiinteistötoimi on hakenut telakkahallille purkamislupaa ja Vaasan rakennus- ja ympäristölautakunta määrää telakkahallin purettavaksi kokonaisuudessaan.

Vaasan rakennusvalvonta on ely-keskuksen, Pohjanmaan museon, kaupungin kaavoituksen ja kiinteistötoimen edustajien kanssa käynyt telakkahallilla kesän ja syksyn aikana.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä