Vaa­sa­lais­mies sai py­sä­köin­ti­sa­kon lu­val­li­ses­ta pai­kas­ta – Tais­te­li voiton hal­lin­to-oi­keu­des­sa

Vaasan kaupunki katsoi pysäköinnin haitanneen liikennettä. Hallinto-oikeus päätyi toiseen lopputulokseen.

Vaasa
Liikuntavammainen vaasalaismies sai pysäköintivirhemaksun parkkeerattuaan Raastuvankadulla pysäköintikieltoalueelle. Hallinto-oikeus kumosi myöhemmin maksun.
Liikuntavammainen vaasalaismies sai pysäköintivirhemaksun parkkeerattuaan Raastuvankadulla pysäköintikieltoalueelle. Hallinto-oikeus kumosi myöhemmin maksun.
Kuva: Elina Viitanen

Pysäköinti Vaasan keskustassa johti kuukausia kestäneeseen vääntöön viranomaisten kanssa.

Liikuntavammainen vaasalaismies jätti autonsa Raastuvankadun varteen. Kun hän palasi autolleen, tuulilasissa odotti ikävä yllätys: 50 euron pysäköintivirhemaksu.

Sakon oli määrännyt Vaasan kaupungin pysäköinninvalvonta. Mies oli ymmällään, sillä hänellä oli liikuntaesteisen pysäköintilupa, joka oikeuttaa pysäköimään pysäköintikieltoalueelle.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä