Vaa­sa­lai­nen meik­ki­tai­tei­li­ja Nanna West näyttää vi­deol­la, kuinka hänen ver­sion­sa Barbien ins­pi­roi­mas­ta hit­ti­mei­kis­tä syntyy

Vaasa
Nanna Westin versiossa silmiä korostetaan ja ne meikataan muistuttamaan Barbien silmämeikkiä.
Nanna Westin versiossa silmiä korostetaan ja ne meikataan muistuttamaan Barbien silmämeikkiä.
Kuva: Jarno Pellinen

Barbie-elokuva näkyy nyt niin pukeutumisessa, keskusteluissa kuin meikeissäkin. Sosiaalisessa mediassa nousee yhä enemmän esille meikkivideoita, joissa esitellään omaa versiota Barbie-meikistä.

Vaasalainen meikkitaiteilija Nanna West sanoo, ettei Barbie-meikissä ole olemassa yhtä linjaa eikä oikeaa tai väärää toteutustapaa. Yhdistävänä tekijänä on usein kuitenkin pinkit huulet.

West myös kannustaa kokeilemaan rohkeasti omaa näkemystään meikistä. Barbiesta inspiroitunut meikki ei katso ikää tai tukan väriä.

– Meillä jokaisella on oma mielikuvamme Barbiesta ja näemme sen eri tavoin.

Nanna Westin toimittajalle tekemä Barbie-meikki oli saanut vaikutteita Barbie-nuken meikistä.
Nanna Westin toimittajalle tekemä Barbie-meikki oli saanut vaikutteita Barbie-nuken meikistä.
Kuva: Jarno Pellinen

Westin versio trendimeikistä ei ole ainoastaan pinkki sävyltään. Se jäljittelee pitkälti nuken kasvoilla nähtyä meikkiä.

– Haluan tuoda meikkiin jotain muutakin ja muun muassa korostaa Barbien silmän muotoa.

Näyttävät silmät ja pinkit huulet

Westin luomassa meikissä pohja on mattaisen tasainen, mutta poskipunalla luodaan pyöreyttä ja tyttömäisyyttä kasvoille.

Silmäluomella hän käyttää vaaleanpunaisen ja ruskean sävyjä. Silmän rajauksessa käytetään mustaa ja valkoista rajauskynää.

Lisäksi West tekee myös luomen vakoon rajauksen, joka rinnastuu 1960-luvun meikkiin ja Twiggy-huippumalliin.

Pinkki huulimeikki on tunnusomaista Barbie-meikeissä.
Pinkki huulimeikki on tunnusomaista Barbie-meikeissä.
Kuva: Jarno Pellinen

Barbien kulmakarvat ovat siiven muotoiset, joka luo lempeyttä ilmeeseen.

– Yleensä kulmakarvojen loppuosa meikataan siiven mallisesti, mutta Barbien meikissä kulmakarva myös alkaa siipimäisesti, eikä kulmikkaasti.

Silmiä korostetaan irtoripsitupsuilla, jotka luovat näyttävyyttä meikkiin.

Huulipunan sävy on kylmään taittava, räikeä pinkki.

Tässä versiossa on käytetty vaaleanpunaisen ja ruskean eri sävyjä sekä pinkkiä.
Tässä versiossa on käytetty vaaleanpunaisen ja ruskean eri sävyjä sekä pinkkiä.
Kuva: Jarno Pellinen

Alla olevalla videolla on Nanna Westin versio Barbie-meikistä, jossa hän näyttää, miten meikki tehdään.

Pinkki ei ole bimbojen väri

West on mielissään pinnalle nousseesta Barbie-trendistä.

– Jossain vaiheessa Barbieta ei pidetty hyvänä roolimallina, vaan lähes hävettävänä asiana fanittaa.

– Minulle äitini on ollut roolimallini, mutta Barbie loi kuvan siitä, että kaikki on mahdollista.

Barbiet olivat isossa roolissa Westin lapsuudessa.

– 1980-luku oli Barbien kulta-aikaa. Se oli nainen, joka pystyi tekemään mitä vain, kävi kuussa ja oli eläinlääkäri. Se ei ollut pelkästään kaunis nukke, vaan paljon muutakin.

Nanna West kertoo, että Barbie-teema on nyt selvästi näkyvillä.
Nanna West kertoo, että Barbie-teema on nyt selvästi näkyvillä.
Kuva: Jarno Pellinen

Barbie-villitys rikkoo monia tabuja. West on hyvillään siitä, että miehetkin ovat lähteneet siihen mukaan. Myös suomalaiseen vaatimattomuuteen se tuo mukavan särön.

– Meidän pitäisi ehkä päästä siitä (vaatimattomuudesta) pois ja uskaltaa enemmän.

West ei koe tiettyjen värien, kuten pinkki, olevan sallittuja ainoastaan esimerkiksi nuorille. Hän kuitenkin tiedostaa, että moni muu saattaa liittää pinkkiin tiettyjä negatiivisia mielikuvia.

– Esimerkiksi pinkistä huulipunasta voidaan ajatella, että onko tuo vähän bimbo. Otetaanko minua tosissaan, jos puen pinkkiä huulipunaa?

– Uskon, että nuoret ovat päässeet vanhoista tabuista eteenpäin ja uskaltavat tehdä rohkeitakin valintoja.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä