Vaa­sa­lai­nen Elina liikkuu pyö­rä­tuo­lil­la – Hissiin pääsee, mutta ensin pitäisi nousta seit­se­män por­ras­ta

Kaupunki on muuttunut vuosien varrella esteettömämpään suuntaan, vaikka kehitettävää riittää. Esteettömyyskoordinaattori muistuttaa, että kyse on ihmisoikeuskysymyksestä.

Vaasa
Elina Levijoki liikkuu sähköavusteisella pyörätuolilla.
Elina Levijoki liikkuu sähköavusteisella pyörätuolilla.
Kuva: Jarno Pellinen

Vaasan keskustan alue on kompakti, ja siellä on helppo liikkua paikasta toiseen – ainakin niin kauan, kun kykenee liikkumaan itsenäisesti ja ilman apuvälineitä. Arkiset tilanteet voivat aiheuttaa haasteita, kun käytössä on liikkumisen apuväline, tai mukana vaikkapa lastenrattaat.

Vaasan kaupungin esteettömyyskoordinaattori Elisabeth Hästbackan mukaan Vaasan kaupunki pyrkii huomioimaan esteettömyyden eri osa-alueilla, mutta kehitettävää löytyy aina, kun kaupungissa rakennetaan uutta ja korjataan vanhaa.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä