Kaupunkilehti Vaasassa tulee monia muutoksia marraskuun alusta lähtien. Vain osa niistä näkyy lukijoille, mutta enemmän muutokset koskevat lehdessä ilmoittavia yrityksiä, yhdistyksiä ja yksityishenkilöitä.
Suurimmat muutokset kohdistuvat Vaasa-lehden toimituksen sisäiseen työhön, joka lukijoille ei näy mitenkään.
Vaasa ilmestyy edelleen keskiviikkoisin
Vaasa-lehden muutokset johtuvat siitä, että 1.11.2025 alkaen Vaasa-lehti on osa Kaleva Mediaa.
– Vaasa siirtyy yhtenäisiin käytäntöihin muiden Kaleva Median kaupunkilehtien kanssa, I-Medioiden projektipäällikkö Sari Itäniemi perustelee muutoksia.
Kaleva Media kustantaa marraskuun alusta lähtien yhteensä 21:tä maakunta-, paikallis- ja kaupunkilehteä sekä ylläpitää yhtä paikallisradiota. Kaikki I-Medioiden nykyiset 8 lehteä siirtyvät Kaleva Mediaan, jonka pääkonttori on Oulussa.
Vaasa-lehden julkaisu jatkuu ennallaan, ja lehti pysyy yhtä paikallisena kuin tähänkin asti, niin juttujen sisällön kuin mainostenkin kannalta.
Lehti ilmestyy siis jatkossakin kerran viikossa, keskiviikkoisin, ja jaetaan koteihin Vaasassa, paitsi Sundomissa, sekä osassa Laihiaa ja Mustasaarta. Lisäksi kaupunkilehdellä on 25 lehtitelinettä eli noutopistettä eri puolilla jakelualuetta ynnä Isonkyrön, Maalahden ja Vöyrin S-Marketeissa.
Menot-sivu muuttuu
Lukijoille näkyvin muutos on kenties Vaasa-lehden etusivun muuttuminen. Sieltä poistuu etusivun vinkki sisäsivulla olevaan juttuun, ja tilalle tulee uusi mainospaikka.
Myös suosittu Menot-palsta muuttuu. Se jakautuu kahteen osaan: Menoihin, jotka on tarkoitettu kaikelle kansalle, ja Seuratoimintaan, joka on tarkoitettu yhdistyksille ja seurakunnille, jotka informoivat tapahtumistaan lähinnä omille jäsenilleen.
Menot-sivulla nykyään väliotsikoiden ”Hengelliset” ja ”Kerhot ja yhdistykset” alle jätetyt ilmoitukset julkaistaan siis marraskuun alusta lähtien uudella, maksullisella Seuratoiminta-palstalla.
– Seuratoiminta-palsta on maksullinen jo kaikissa Kaleva Median kaupunkilehdissä, ja myös I-Medioiden kaupunkilehti Eparissa Seinäjoella. Ainoastaan Vaasa-lehdessä seurakunnat ja yhdistykset ovat saaneet jättää pikkuilmoituksiaan Menot-palstalle ilmaiseksi. Tämä muuttuu nyt, sanoo Itäniemi.
Marraskuussa ja sen jälkeen julkaistaviin Vaasa-lehtiin seurakuntien ja yhdistysten on itse laadittava Seuratoiminta-ilmoitus verkkosivulla ja maksettava se samalla. Seuratoiminta-palstalle ilmoituksia ei oteta vastaan muilla tavoilla.
Aineistoportaali ilmoituksille
Mainostajille merkittävä muutos on, että Vaasa-lehti muuttuu 6-palstaisesta 5-palstaiseksi, mikä vaikuttaa jonkin verran ilmoituskokoihin ja -hintoihin.
– Kaleva Mediaan kuuluminen avaa väyliä entistä sujuvampaan mainontaan. Esimerkiksi maakuntalehti Ilkka-Pohjalainen on ollut jo 5-palstainen. Kun Vaasa-lehtikin muuttuu nyt 5-palstaiseksi, mainosten kokoja ei tarvitse enää muutella eri lehtiin, iloitsee I-Medioiden aluemyyntipäällikkö Mervi Marttila.
Mainospaikoissa tulee jonkin verran muutoksia, mutta ne ovat harkittuja ja antavat lisäarvoa mainoksille.
Lisäksi Vaasa-lehdessä ilmoittaville otetaan käyttöön uusi aineistoportaali. Se on verkkosivu, jossa on helppo lähettää lehteen mainosaineistot, tehdä tarvittavat korjaukset vedoksessa ja hyväksyä mainokset painettavaksi lehteen tai sijoitettavaksi Vaasa-lehden verkkosivulle.
Marraskuun alettua mainosmateriaaleja ei enää vastaanoteta sähköpostitse.
Vaasa-lehden taittopäivä muuttuu tiistaista maanantaiksi. Sen vuoksi myös mainosten varaus- ja ilmoitusten materiaalien jättöajat aikaistuvat.
Jokainen Vaasa-lehden mediamyyjä on yhteydessä omiin asiakkaisiinsa aikataulujen muuttumisesta ja aineistoportaalin käytöstä.
Lisäksi pienyrittäjille tulee uusi Kauppapaikka-palsta, joka tulee lehden loppupään pikku-ilmoitusten tilalle.
Kuluttajille tarkoitettu Vaasan Kirppari -palsta muuttuu puolestaan Toripäivä-palstaksi.
Kauppapaikan ja Toripäivän ilmoitusten jättöaikataulu aikaistuu: Ilmoitukset pitää olla valmiit maanantaina kello 10 mennessä.
Toimitukselle paljon opittavaa
Vaasa-lehden pienelle, 2-henkiselle toimitukselle siirtyminen uuteen mediakonserniin ja lehden kustantajan vaihtuminen tuo paljon uutta opeteltavaa.
Toimittajat saavat uudet työkalut eli samanlaiset tekstinkäsittely- ja muut tietokoneohjelmat kuin Kaleva Median muissakin lehdissä on.
Kaikkiin tarvittaviin ohjelmiin kouluttaudumme ja muutamme tarvittaessa omia työtapojamme samalla, kun teemme joka viikko laadukasta kaupunkilehteä printtinä ja verkkosivulle.
Suuri muutos tapahtuu myös toimituksen viikkotyörytmissä, kun taittopäivä aikaistuu tiistaista maanantaiksi.
Yhdistysten ja pienten seurakuntien toimijoille Vaasa-lehden toimitus järjestää tiedotusillan torstaina 2.10. kello 16–18 Vaasa-lehden toimitalossa, Hietasaarenkatu 19.