Laulumusiikin juhlaa, Vaasan kuorofestivaalia vietetään ensi viikolla. Vaikka tapahtumalla on takanaan yli 30 vuotta, se kiinnostaa edelleen suuressa määrin suomalaisia lauluryhmiä ja kuoroja.
Osallistuvia ryhmiä on tänä vuonna yli 80.
Monille kyse on kauden päätöstapahtumasta, jossa musiikki yhdistää sydämet ja sielut.
Meidän järjestäjien näkökulmasta oltiin loppuvuodesta jännän äärellä, kun tapahtuman määräraha puolittui. Konseptia jouduttiin muuttamaan, palkalliset pääesiintyjät voitiin unohtaa, avustustenkin ennakoitiin pienenevän. Mietimme tämän kaiken vaikutusta tapahtuman luonteeseen.
Pohdimme, minkälaista tapahtumaa olimme oikein tekemässä. Kenelle ja miksi?
Tuotantoporukka lähti miettimään uutta tapaa toteuttaa tapahtumaa. Olemme tehneet monenlaisia säätöjä, säästöjä ja uusia ratkaisuja, jotta meillä on kasassa tämän vuoden festivaali. Toisaalta voi olla, etteivät muutokset juuri näy yleisölle. Paitsi tietysti maksullisten konserttien puuttumisena lähes kokonaan.
Festivaalin aikana järjestetään kuitenkin edelleen muutama maksullinen konsertti, mutta niiden tuotantovastuu ei lepää festivaaliorganisaation harteilla, eikä budjetissa.
Olemme tekemässä tapahtumaa, joka tukee suomalaista kuorolaulutraditiota ja nostaa esiin laulamisen ilon. Tapahtumaa, jossa tutut ja tuntemattomat kohtaavat matkojen päästä, jossa kilpailulla ei ole sijaa, ja jossa musiikki tulee yleisön luokse. Tapahtumaa, joka tuo rahaa kaupunkiin ja tukee elinkeinoelämää.
Tapahtumat eivät kuitenkaan ole ikuisia. Niitä syntyy ja kuolee muun muassa sen mukaan, miten tapahtuman rahoitus, tarve ja yleisön kiinnostus muuttuvat.
Koska Vaasan kuorofestivaaliin on ilmoittautunut iso määrä kuoroja esiintymään, totesimme, että tapahtuma kiinnostaa edelleen kuorokentällä. Vaikka tapahtumabudjetti on yli puolet pienempi kuin aikaisemmin ja joudumme tekemään monia asioita eri tavalla, emmekä buukkaa enää ammattikuoroja pääesiintyjiksi, tapahtumalle on edelleen tarve ja sillä on oma paikkansa festivaalikentällä.
Muutamana ohjelmanostona voisi mainita Vaasan kaupunginorkesterin järjestämän perjantain Merikuvia ja mestariteoksia -konsertin, jossa orkesterin lisäksi esiintyy Key Ensemble.
Kevättä ja rakkautta -konsertti toteutetaan yhteistyössä Finlands Svenska Damkörsförbundin kanssa, ja lauantaina järjestetään hyväntekeväisyyskonsertti Pohjanmaan syöpäyhdistyksen hyväksi.
Laulu soi ensi viikolla lähes 30 paikassa ympäri kaupunkia. Nähdään kuorofestareilla!
Kirjoittaja on Vaasan kulttuuri- ja kirjastotoimen johtaja