Uus­hen­ki­syys kah­lit­si Mikael Jo­ki­nie­men – ­Täl­lai­nen on hänen mat­kan­sa pi­mey­des­tä valoon

Seinäjokelainen Mikael Jokiniemi etsi vuosia henkistä rauhaa mantrojen ja meditaation kautta, kunnes yllättävä kokemus johti hänet kristinuskon pariin – Kaikista maailmankatsomuksista en olisi voinut kuvitellakaan, että jonain päivänä olisin kristitty.

Seinäjoki
Mikael Jokiniemi jätti uushenkisyyden. Hän kääntyi kristinuskoon, vaikkei etsinytkään juuri sitä. Nyt hän varoittaa muita uushenkisyyden vaaroista.
Mikael Jokiniemi jätti uushenkisyyden. Hän kääntyi kristinuskoon, vaikkei etsinytkään juuri sitä. Nyt hän varoittaa muita uushenkisyyden vaaroista.
Kuva: Tomi Kosonen

Räväkät tatuoinnit pilkistävät Mikael Jokiniemen kaulusten alta, noppa- ja pokerikuviot kämmenistä. Jo kauempaa näyttää kuin hän olisi kokenut levollisen ahaa-elämyksen. Sellaista hän lähti etsimään vuosia sitten uushenkisyydestä, jossa mantrojen toistaminen ja itsensä tyhjentäminen veikin pelottavaan umpikujaan.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä