Tilaajille

Uuden mu­siik­ki­klu­bin takana on vaa­sa­lais­kol­mik­ko – "Tästä tulee suu­rem­pi kuin Ryt­mi­kor­jaa­mo"

Vaasaan tulee uusi musiikkiklubi Vöyrinkaupungin konepaja-alueelle. Vanhaan kiertokankitehtaaseen remontoidaan Kanki Areena.

Vaasa
Uusi musiikkiklubi tulee kiertokankitehtaan tiloihin. Kuva on otettu kirjaston puolelta.
Uusi musiikkiklubi tulee kiertokankitehtaan tiloihin. Kuva on otettu kirjaston puolelta.
Kuva: Jarno Pellinen

Nyt se on varmaa: Vaasaan saadaan odotettu musiikkiklubi. Se tulee Vöyrinkaupungin konepaja-alueelle, lähimpänä keskustaa olevaan vanhaan tiilirakennukseen Pitkänkadun ja Ratakadun risteykseen. Wärtsilä valmistaa siellä edelleen kiertokankia.

Areenan nimeksi tulee Kanki Areena. Kiertokankitehdas muuttaa Vaskiluotoon kesällä 2027, jolloin klubia aletaan remontoida.

Hyvää äitienpäivää!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja videot Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä