Ulos­ot­toon päätyi viime vuonna yli puoli mil­joo­naa so­te­pal­ve­lui­den ja var­hais­kas­va­tuk­sen asia­kas­mak­sua

Helsinki

Suomessa päätyi viime vuonna ulosottoon noin 507 000 sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä varhaiskasvatuksen asiakasmaksua, kertoo sosiaali- ja terveysalan järjestöjen kattojärjestö Soste.

Määrä on noin kolme prosenttia pienempi kuin vuonna 2024, mutta huomattavasti suurempi kuin 2010-luvun alkupuolella. Sosten mukaan ulosottoon menneiden asiakasmaksujen määrä on yli tuplaantunut 2010-luvun alkuvuosista.

Suurin osa ulosottoon menneistä asiakasmaksuista on peräisin sotepalveluista. Maksuja syntyy esimerkiksi terveyskeskus- ja sairaalakäynneistä sekä hammashoidosta.

Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksujen enimmäismääriä on korotettu viime vuosina. Edunvalvontapäällikkö Anne Perälahti arvelee, että jotkut maksukykyään epäilevät voivat jättää hakeutumatta palveluihin korotusten takia, mikä voi näkyä ulosottoon menneiden maksujen vähentymisessä.

– Tämä ei ole inhimillisesti kestävää ja voi lopulta tulla yhteiskunnalle kalliimmaksi, hän sanoo.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä