Työtön ku­rik­ka­lai­nen keksi huu­me­kau­pas­ta keinon ra­ha­pu­laan­sa – Oli­si­kin voinut tienata kym­me­niä tu­han­sia

Seinäjoki
-
Kuva: Arkistokuva

Työttömäksi jäänyt kurikkalaismies päätti ratkaista rahahuolensa kasvattamalla kannabista. Tätä varten hän rakensi omakotitalon kellariin kasvattamon, jota Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus piti varsin suurena.

Vaikka mies kertoi kannabiksen kasvattamisen syyksi rahapulansa, hän kiisti oikeudessa syytteen törkeästä huumausainerikoksesta ja perui esitutkinnan aikaisia sanomisiaan. Se ei kuitenkaan häntä auttanut, vaan tuomio tuli.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä