Tutkija on huo­lis­saan Vaasan met­sän­hoi­to­suun­ni­tel­mas­ta, joka tuhoaa lii­to-ora­vil­le tär­kei­tä met­sä­aluei­ta

Luoto
Liito-oravien tulevaisuus on vaakalaudalla. Arkistokuva.
Liito-oravien tulevaisuus on vaakalaudalla. Arkistokuva.
Kuva: Jouko Hänninen

Nykyisillä suojelutoimenpiteillä liito-oravan tulevaisuus on vaakalaudalla. Se on luotolaisen Ralf Wistbackan liito-orava-aiheisen väitöskirjan yksi tärkeimmistä havainnoista.

– Tutkimuksessa todettiin, että jos liito-oravan elinalue on vähintään neljä hehtaaria tai sen yli, liito-oravan säilyvyys on hyvä. Nykyisen ohjeistuksen mukaiset alueet, jotka pahimmillaan käsittävät vain kolopuun ja sen lisäksi parikymmentä puuta, ovat lajin säilymisen kannalta aivan liian pieniä, Wistbacka painottaa.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä