Tilaajille

Toi­mis­to­ra­ken­nus meren päälle – Mie­len­kiin­toi­sia koh­tei­ta riittää Vaa­sas­sa tu­le­vai­suu­teen­kin

Toimistorakennuksen lisäksi Vaskiluotoon tulee pysäköintitalo. Kaavoituskatsauksesta ilmenee paljon muutakin tulevaisuuden Vaasasta. Jotkut kohteet ovat melkein rakentamista vaille valmiita. Toiset ovat vasta kaukaisia ideoita.

Vaasa
Toimistorakennus tulee vasemmanpuoleiselle ja pysäköintitalo oikeanpuoleiselle suunnittelualueelle. Kuvassa ei ole aivan kaikkia nykyisiä rakennuksia.
Toimistorakennus tulee vasemmanpuoleiselle ja pysäköintitalo oikeanpuoleiselle suunnittelualueelle. Kuvassa ei ole aivan kaikkia nykyisiä rakennuksia.
Kuva: Vaasan kaupunki

Suurtyöllistäjän pysäköintitalo, nykyiselle merialueelle rakennettava toimistorakennus ja seuraava suurempi uusi asuinalue omakotitalorakentamiseen. Edellä on muutama esimerkki, mitä Vaasaan tulevaisuudessa kaavoitetaan ja rakennetaan.

Vaskiluodon työpaikka-alue käsittää kaksi kohdetta. Wärtsilän teknologiakeskukselle kaavoitetaan pysäköintitalo.

Hyvää äitienpäivää!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja videot Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä