Ter­vey­den­huol­to to­tut­te­lee elämään koronan kanssa ja va­rau­tuu api­na­ro­kon le­viä­mi­seen – "Kyllä sitä odo­tel­laan Poh­jan­maal­le"

Vaasa, Seinäjoki
Arkistokuva.
Arkistokuva.
Kuva: Paula Kaskimaa

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL ilmoitti keskiviikkona, että koronaviruksen status vaihtuu pandemiasta endemiaan. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että tautia ei voida täysin hävittää ja sitä ilmaantuu vaihtelevasti ympäri maailmaa. Samaan aikaan muutama päivä sitten maailman terveysjärjestö WHO julisti globaalisti leviävän apinarokon kansainväliseksi terveysuhaksi.

Terveysviranomaiset eivät ainakaan toistaiseksi usko, että Länsi-Afrikasta lähtöisin olevasta taudista kasvaisi koronaviruspandemian veroista vitsausta.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä