Lukijalta

Tätä mieltä tänään: "Menkää ny joku Sei­nä­joel­ta pur­ka­ma­han Vaa­sa­han se Hie­ta­la­ha­ren kat­so­mo"

-

Koiraveron sijaan täytyisi säätää koirattomuusvero. Koiran omistajat saavat liikuntaa ja siitä syystä ovat terveempiä eli käyttävät vähemmän sairaanhoitopalveluja. Vero voisi olla progressiivinen: Mitä enemmän on koiraveron kannalla, sitä enemmän veroa koirattomuudesta.

Kuinka Seinäjoen kaupunginhallituksessa ja -valtuustossa voi istua noin heikoilla tiedoilla kuin Eetu Lehtola ja Laura  Ala-Kokko näyttäytyivät valtuuston kokouksessa 25.5. Toukolanpuiston koulun lakkautusasiassa? Seuratkaapa äänestäjät joskus netistä näitä kokouksia niin näette,  miten ohkaisilla eväillä jotkut siellä yrittävät paistatella.

Seinäjoen kaupungin työntekijä lupaa nuorille kesätyöpaikkoja. Nuoret uskovat häntä ja jättävät muiden työpaikkojen hakemisen. Työpaikka jää saamatta, ja nuori on kesän ilman työtä.

I–P julkaisi STT:n uutisen Euroopan helteistä. Oli kuulemma helteisiin kuoltu Ranskassa, olivat kuolleet hukkumalla... En tiennyt, että kuumuus aiheuttaa hukkumiskuolemia. Ihmettelen, kun yli 30 asteen lämpötiloja on aina Afrikassa ja Thaimaassa, kuinka ne ihmiset voivat elää siellä? Vielä kummallisempaa on, että suomalaiset maksavat siitä, että pääsevät Thaimaahan, mahdollisesti jopa kuolemaan hukkumalla. On tämä maailma ihmeellinen paikka!

Olen pessyt puolisoni vaatteita 40 vuotta. Housujen pultut haisevat aina vain enemmän pissille. Otin asian puheeksi hänen kanssaan, kertoi pissaavansa seisaallaan julkisissa vessoissa. Ikämies kun on, ei aina osu. Mutta ei ollut ajatellut, että ne roiskeet on kaikki omilla housuilla ja kengillä.

Älkää päästäkö sitä Laesterää tekemään mitään kuntaliitosselvitystä. Hän tulee varmasti esittämään mahdollisimman isoja yksiköitä, joissa unohdetaan ihmisten todelliset tarpeet. Kouluja lakkautetaan, ym.

Ei ole ihme, että Erkki Liikanen meni helppoon. Avustajathan ne hänen työt on tehneet, eihän siinä sitten tarvitse asioista perillä olla!

Minua ei haittaa Seinäjoen kaupungin Pride-liputus. Toivottavasti on aurinkoinen ja tuulinen ilma, jotta sateenkaariliput liehuvat oikein komeasti. On hyvä, että kaupunki tunnistaa ja tunnustaa sateenkaarevienkin ihmisoikeudet, tasa-arvon suhteessa muihin ihmisiin sekä osoittaa myötätuntoa ja yhteenkuuluvuutta heitä kohtaan.

On tämä nykymaailma kummallista. Ruoka-ohjeissa lätyt, letut, räiskäleet ovat muuttuneet pannukakuiksi. Miksihän entistä pannukakkua nykyään sanotaan?

Voi menkää ny joku Seinäjoelta purkamahan Vaasahan se Hietalaharen katsomo ja avaamahan samalla sisäsataman terassi. Eihän tuosta ny mitää tuu!

Vaasan rakennusperintöyhdistys voisi valittaa myös sisäsataman terassista niin maine säilyisi. Heidän valituksensa voivat saada aikaan lakimuutoksen, jolla kyseiset valittajat saadaan kuriin. Sitä odotellessa.

Seinäjoen keskussairaalan synnyttäneiden osastolla näkyi toukokuun loppupuolella kiire hoidon laadussa. Synnytysosaston kätilö Arja-Leena kuitenkin paransi kokemusta. Kiitos antamastasi tuesta ja hoidosta!

RKP:n Robert Sjöström valitteli Traficomin kilpailutuksesta, jossa ajokokeiden suorittaminen mahdollisesti siirtyisi Vaasaan. Kun sairaaloiden yöpäivystyksistä päätettiin hallituksessa, RKP huolehti että Pietarsaaren sairaalassa pysyi yöpäivystys vaikka Kokkolaan on matkaa vain n. 30 km ja Vaasaan alle sata. Muualla Suomessa, joissa yöpäivystys lopetettiin, matkat kasvoivat satoihin kilometreihin ja kyseessä on kuitenkin ihmisen terveys. Ei ole mitään syytä taipua RKP:n esityksiin!

Osasipa Marina Kinnunen valitsemaan TET-kokeilukohteensa Raippaluotoon, jossa asiat ovat varmasti pääsääntöisesti kunnossa, vaikka joskus joutuu tyytymään aamupuuron kanssa voisilmään mehukeiton sijaan. Rohkeutta olisi ollut mennä Vaasan alueen hoivakoteihin, joissa vanhukset makaa nälissään märissä vaipoissa kieliä osaamattomien "hoitajien" silmien alla. Lääkkeitä jaetaan väärin, jopa hengenvaarallisesti, kun ei ole koulutusta. Nyt Marina seuraavaksi vaikka Milkaan, muutkin kyllä käy.

Taas kadehditaan opettajien pitkiä lomia. Mutta lyhyitähän ne on Vaasan Sportin liigajoukkueen kesälomiin verrattuna.

Toivottavasti monen koulun kevätjuhlassa raikui Suvivirsi. Se on suomalaista kulttuuria ja kun oikeen kuuntelee, niin kaunis on.

Voisiko potilasmaksut sitoa eläkkeen ja palkan määrään? Se maksaa enemmän, jolla suurempi eläke tai palkka. Rikkana rokassa sekin.

Pysytään totuudessa, pidetään kiinni siitä. Puhutaan ja kirjoitetaan vain totta. Ei unohdeta, mitä tämä hallitus on tehnyt. Se kaikki on valetta, asioiden vääristelyä.

Suomalaiseen kulttuuriin kuuluu Suvivirsi, kun koulut päättyy, perhana vieköön. Suvivirttä on laulettu vuodesta 1900 asti ja muut saavat tähän tyytyä. Ei kaikesta tarvitse luopua, vaikka ihmiset on erilaisia.

Maahanmuuttaja saa tehdä ansaitsemilleen rahoille, mitä haluaa, kuten muutkin suomalaiset. Rikkaat laittaa ulkomaan korkotileille, maahanmuuttaja lähettää rahaa ent. kotiinsa sukulaisille avuksi.

Ihmettelen, etteivät kielitaitoiset, eri oppilaitoksista valmistuneet nuoremme hakeudu töihin ulkomaille, missä työtä olisi, kun työt kotimaassa ovat varsinkin tytöille kiven alla. Käsittääkseni hakeutuminen EU:n sisällä olisi suhteellisen helppoa. Tässä myöskin kaikki "pakkoruotsia" rakastaneet palkittaisiin, sillä naapurimaahan on helppo lähteä. Toivotan hyvää matkaa kaikille!

I–P 29.5.26 Venla Suutari ja Iina Grym. Hienoja oli taas sanat järjestyksessään, eikä mitään tekemistä totuuden kanssa. Meillä nuoriso ahdistui koulussa ihan täysin Setan vierailusta sen vuoksi, että siellä väkisin tuputettiin tietoa ja haettiin, että jokaisen pitäisi olla seksuaalisesti poikkeava normiheterosta, koska on muotia olla jotain muuta. Nyt kun Suvivirren kuulemisesta maksetaan korvauksia, niin taidanpa laittaa alulle korvausvaatimukset siitä, että Setan ja Sateenkaariporukan käännytysreissu on luonut enempi ahdistusta kuin sanat Jeesus tai Jumala.

I–P haastatteli CIA:n entistä agenttia. Trump mustamaalattiin, ja ilmastokin oli saanut osansa, vaikkei herra Goldman ole ilmastotutkija. Sen sijaan I–P ei ole sanallakaan kertonut ilmastonmuutospaneeli IPCC:n uusimmista tutkimustuloksista ilmastonmuutoksesta.

Olipa taas valheellisia kirjoituksia textaripalstalla. Eikö pitäisi ensin selvittää ja sitten kirjoittaa? Marinin hallitus perusti fiaskon, soten, mutta vasta hallituksen loppumetreillä, joten todelliset kulut tulivat vasta tälle hallitukselle. Toinen väitti, että eläkkeistä olisi nyt leikattu. Ei ole, mutta Atte Harjanne ja Vihreät yrittävät sitä kovasti.

Onko näistä Suvivirren traumatisoituneista enää armeijaan?

Kyllä totuus on, että kokoomus ja persut ovat vieneet Suomen konkurssiin järjettömällä politiikallaan. Onneksi kohta on vaalit ja pääsee äänestämään sellaista puoluetta, joka pistää Suomen asiat taas kuntoon!

Miten on mahdollista, että vähemmistöt ja vapaa-ajattelijat määräilevät, mitä lauluja kouluissa lauletaan ja mitä lippuja salkoon nostetaan. Pidettäköön vain oma perinnekulttuurimme ja viralliset liputuspäivämme!

Miksi litra kotimaista pakastemustikkaa maksaa talvella tavaratalossa noin 14 euroa ja loppukesästä ja syksyllä alle 8 euroa? Ostohinta poimijalta on näemmä 1,6 euroa. Mistä johtuu tavaratalon hintaero talvella ja kesällä? Poimijaraukat saavat vain murusia vaivanpalkkaa.

Erityisesti persut luovat uhkakuvia siitä, kuinka tuho uhkaa, jos demarit, ym. ovat seuraavassa hallituksessa. Kysyn vaan, vakuuttavatko tuon nykyisen hallituksen saavutukset. Ei minua. Ulkomaan velka kasvaa vauhdilla, työttömyys kasvaa, eriarvoisuus lisääntyy, ja poliitikot käyttäytyvät kuin pahaiset kakarat. Eikö silloin johtoa vaihdeta, jos lupauksia ei saavuteta?

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen