Meidän pitää tehdä töitä sen eteen, että Espanja, Ranska, Italia ja muut maat vahvistavat omaa puolustustaan ja hankkivat kalustoa. Se puolustuskyky, jonka Länsimaat ja Etelä-Eurooppa hankkivat, käytetään Venäjän rajamaiden hyväksi. Näin totesi puolustusministeri Häkkänen tämän lehden haastattelussa. Uskallan vankasti epäillä näiden ja monen muunkin EU-maan halukkuutta tällaiseen massiiviseen asevarusteluun. Eiväthän ne ole tukeneet Ukrainaakaan kuin lähinnä suurilla sanoilla. Tuskin Yhdysvallatkaan on halukas Trumpin jälkeenkään enää EU:n sylikummiksi ryhtymään, joten trendi on selvä. Omillaan ollaan jälleen kerran!
Tarramissio aikoo nostaa Juhannuskonferenssissa esiin sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen aseman helluntaiyhteisössä (KS 16.10.). Milloin tarratoimikunta jalkautuu nostamaan esiin samoja ihmisoikeuskysymyksiä muslimiyhteisöissä? Ovatko ihmisoikeudet yhtä tärkeitä kaikissa uskonnollisissa yhteisöissä vai kohdistuuko vaikuttaminen vain tiettyihin yhteisöihin?
Olen samaa mieltä Kajaanin rakennustarkastajan kanssa Google-kohusta, että ei siellä ole luontoa raiskattu millään muotoa.
Sitran tirehtöörinä ollessaan nykyinen vihreä kansanedustaja Tynkkynen julisti, että autoilijat laitetaan ahtaalle. Näin on käynyt. Nyt pyritään rahastamaan "ruuhkamaksuilla". Ruuhkiahan ei meillä Suomessa ole! Ilman henkilöautoja ei tämä yhteiskunta toimi. "Pyöräily" ei riitä alkuunkaan.
Uutisotsikko: Trump jäädytti juuri hyväksytyt Venäjä-pakotteet. Historiasta muistuu mieleeni Leninin puhuneen aikanaan hyödyllisistä idiooteista. Taitaa sotarikollinen Putin hokea tänään tuota samaa sanaparia.
Putin huutaa apuun Trumpia ja Xitä. Zelenskyi turvautuu Støreen ja Stubbiin.
Atria teurastaa broilereita, kaupat myy niitä kanoina. Näin kuluttaja viedään.
Jutussa maahanmuuttoa käsittelevästä kirjasta jäi huomioimatta oleellinen seikka. Maahanmuutto oli ennen pääasiassa työperäistä. Nykyään ei.