Lukijalta

Tätä mieltä tänään: "Kan­nat­te­han vas­tuun­ne omista muk­suis­tan­ne!"

Enpä ole vuosikausiin nähnyt näin puukätistä Sportia kuin nykyinen.

Mopot ja kevytmoottoripyörät katsastuksen piiriin, heti!

Ylen Ykkösaamussa puhemies Halla-aholta tuli selkokielistä, asiapitoista ja opiksi otettavaa puhetta.

Täys vitsi nämä rikollisten tuomiot Suomessa. Mutta auta armias, jos kysymys on verottajan mielivaltaisista haluista omaisuuteesi, niin tuomio on varma ja kohtuuton.

Kun on kaksi avioliittokäsitystä, niin miksi ei voisi olla kahta virkakäsitystä? Vastausta odottava vielä kirkon jäsen.

Suomessa on liian lepsut tuomiot. Murhaajille pitää antaa kunnon tuomiot heti, 25 vuotta tai loppuelämäksi vankimielisairaalaan.

Enemmän saisi olla omatoimimatkailijoille parkkipaikkoja kauniiden maisemien äärellä, peltolakeuksien latomaisemissa, jokien, järvien, näköalapaikkojen, kulttuurikohteiden, tapahtumien, palveluidenkin lähellä, ym. Silloin matkailija voisi viipyä paikkakunnalla pitempään, nauttien nähtävyyksistä, omanlaisesta kulttuurista, elämänmenosta, tuoreesta, maittavasta ravinnosta, maatilojen, torien tuotteista, antimista.

Ministeri Strand hehkuttaa datakeskuksia (I-P 26.10.). Tyypillistä poliitikon toimintaa eli ylistetään ja luodaan kuvaa, että nyt on onnistuttu. Datakeskukset on miljardihankkeita, mutta suurin osa rahoista menee ulkomaille, mistä kaikki tietotekniikka hankitaan. Kansainväliset yhtiöt kilpailuttavat rakentamisen, ja näin rakentajat on yleensä ulkomailta, korkeintaan maanrakennustyöt ovat Suomesta. Valmistumisen jälkeen keskusta pyöritetään etänä esim. Piilaaksosta ja itse paikalla on vain joitakin kymmeniä työntekijöitä. Sähköä kuluu valtavasti 24/7 vuoden jokaisena päivänä. Tuulettomina päivinä kulutetaan rajallisia perusvoimaa ennalta sovittuun, halpaan hintaan, mutta kuluttajalle se tietää varmasti nousevaa sähkölaskua.

Nyt taitaa olla selvää, että "itämaan ruhtinaan" käskyttämänä villinlännen "touhukuningas" on onnistunut tehtävässään. Sekasorron aiheuttaminen läntisessä maailmassa onnistui.

Olipas söpö Erika Leppihalmeen juttu (I-P 26.10.) Nessa-koirasta!

Lasten  ja nuorten huoltajat! Paljon on liikenteessä valottomia, ilman minkäänlaisia heijastimia olevia polkupyöriä ja kulkijoita enimmäkseen tummissa vaatteissa. Kannattehan vastuunne omista muksuistanne!

Olen pettynyt päätoimittaja Mantilan ajatuksiin veroista ja leikkauksista (I-P 26.10.). Hänestä erityisesti hyvin toimeentulevien kansalaisten maksamat verot menevän molokin kitaan, ja hän kiittelee persujen leikkauslistaa, jossa loistaa mm. tavoite minimoida ympäristöämme suojelevat rajoitukset ja maahanmuutto. Totuus lienee, että "Suomi nousee" kotimaisen kysynnän kasvulla. Se toteutuu, kun koko väestön elintaso on kohtuullinen. Köyhien köyhdyttäminen on jo kostautunut lisääntyvänä pahoinvointina, sairastamisena ja työkyvyttömyytenä, katkeruutena ja kaunana, nuorison epätoivona, pahoinvointina ja myös väkivaltana. Sosiaaliturvaa leikattiin aluksi motiivilla saada yksinhuoltajaäidit kotoa töihin. Kuinka kävi? Ei ole töitä, ja samanaikaisesti on köyhien perheiden muutettava pienempään asuntoon. Äideistäkin on pulaa. Kansa sairastaa, ja se maksaa. Eihän näin voi jatkaa?

Kun luin selostusta VPS:n viimeisimmästä kotiottelusta ja katsoin Vepsun pelaajaluetteloa, niin listalla oli 12 ulkolaista ja 4 suomalaista. Tuli taas mieleen, pitäiskö jotenkin rajata ulkolaisten määrää. Tuntuu absurdilta, kun puhutaan kotijoukkueesta, jossa yhä useammat pelaajat ovat vain max. yhden kauden. Olen jalkapallon ystävä enkä rasisti, mutta johonkin pitäisi vetää raja.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen