Terrorismi alkaa olla oikea nimi Finnairin työntekijäin lakkoilulle. Kuinka kauan demokraattinen yhteiskunta voi sietää tällaista? Ensin lentäjät ja nyt maahenkilökunta pitävät pilkkanaan lentoyhtiön matkustajia. Yhtiön, joka on ennestään jo heikossa hapessa. Haluavatko lakkoilijat siirryttävän lainsäädännölliseen pakkosovitteluun?
IP 4.6. Sinä, joka tuot esiin, että kahvikupin hintaan lasketaan muitakin kuluja kuin purut. Et tainnut lukea alkuperäistä viestiä loppuun asti, kun jo vedit purut nenään. Muut kulut ovat täysin samat samat riippumatta kahvipaketin hinnasta.
EP hva:n opiskelijahuollon vastuuyksikköjohtaja selittää toteutumattomia koululaisten terveystarkastuksia resurssien epätasaisella jakautumisella hva:lle siirryttäessä. Herrantähden, juuri siksihän sinä olet johtaja, että tasaat ne epätasaisesti jakautuneet resurssit siellä kentälläsi! Ei lakisääteisten palvelujen puuttumista näin voi selittää, jos itse vastaa toiminnnasta!!!
Miksi Vaasa tai Mustasaari ei osaa myydä Laajametsän aluetta Nammo Lapuan tehtaalle ammusten valmistukseen, tyhjää tilaa on, tuuli vain käy.
Kannattas varmaan harjata purukalusto, jos suussa maistuu bensiini ja home, niin alkaisi maistumaan paremmalta ruoat.
Olemmepa valinneet Vaasasta eduskuntaan todella isänmaallisen demarin vastustamaan näyttävästi rajalakia. Hän esiintyy suurena juridiikan asiantuntijana ja perustelee rajalain vastustamista jollakin kansainvälisellä ihmisoikeuslailla. Tätähän juuri Venäjä itse rikkoo härskillä toiminnallaan kansalaisiaan ja naapureitaan vastaan.
Aikooko Finnairin työntekijät lopettaa työpaikkansa? Se on helppoa. A-studiossa todettiin, että yhtiön arvo on 500–600 milj. euroa. Yhtiön vaikeudet tunnetaan ja nyt yli 6 kk yhtiö on ollut lakkojen kourissa ja menettänyt valtavan määrän myytyjä matkoja. Tällä tavalla työntekijät saneeraavat omat työpaikkansa. Niin että onnea vaan.
Vasemmistoliitto toivottaa itänaapurin tervetulleeksi Suomeen vastustamalla Ottawan miinasopimuksesta luopumista, ei onnistunut naapuri 1944 eikä onnistu nykyäänkään, kun pannaan miinat rajoille.
Aina vaan turhauttavampaa ja hävettävämpää: Mainokset: ”Ylikiva Vaasan Sähkö” ja ” Vaasa, Suomen onnellisin kaupunki”. Keksityt, paikkansapitämättömät sloganit. Tehkää oikeampaa!
Etelä-Pohjamaan hyvinvointialue ei tule saamaan valtiolta lisärahoitusta. Tämän nyt pitäisi poliitikkojen ymmärtää. EP joutuu arviointimenettelyyn ja liitetään osaksi Pohjanmaata tai Pirkanmaata. Edellisen kauden luottamushenkilöt saivat aikaan päätöksinä vain keskussairaalan parkkimaksut ja lomautukset. Noilla palkkioilla pitäisi pystyä parempaan. EP ei tarvitse terveyskeskuksia joka pikkukunnassa. Kohta joku muu tekee päätökset.