Tänään on ve­ro­il­moi­tuk­sen mää­rä­päi­vä 1,4 mil­joo­nal­la suo­ma­lai­sel­la

Helsinki
Esitäytettyyn veroilmoitukseen voi ilmoittaa muun muassa mahdolliset kotitalousvähennykset.
Esitäytettyyn veroilmoitukseen voi ilmoittaa muun muassa mahdolliset kotitalousvähennykset.
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Suomessa noin 1,4 miljoonalla palkan- ja eläkkeensaajalla on tänään viimeinen päivä tarkistaa esitäytetty veroilmoitus, muistuttaa Verohallinto.

Esitäytetystä veroilmoituksesta tulee tarkistaa siihen merkityt tiedot. Jos kaikki tiedot ovat oikein, mitään ei tarvitse tehdä.

Jos jotakin puuttuu tai jokin on ilmoituksessa väärin, tulee tiedot korjata tai täydentää viimeistään tänään.

Palkan-, etuuden- ja eläkkeensaajilla on veroilmoittamisen määräpäiviä huhtikuussa kolme. Oman päivän voi tarkistaa Omavero-sivustolta tai veroilmoituksesta.

Samalla kun veroilmoitusta tarkistaa Omaverossa, saa käyttöönsä sähköisen viranomaispostin, jos sitä ei ole valinnut itselleen jo aiemmin. Tästä päivästä lähtien viranomaisposti lähetetään ensisijaisesti sähköisenä.

Sähköisen viranomaispostin saa itselleen käyttöön, kun kirjautuu ensimmäisen kerran jonkin viranomaisen sähköiseen asiointipalveluun. Jos sähköisiin viranomaispalveluihin ei kirjaudu, kirjeet tulevat jatkossakin paperisina.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä