Yhteistyötä voi syntyä myös ilman virallisia ylätason sopimuksia.
Siitä on esimerkkinä uumajalaisten taiteilijoiden näyttely Vaasan taidehallissa, joka on syntynyt ruohonjuuritason yhteistyönä.
Kyse on projektista Offside #2, jonka puuhamiehiä ovat vaasalaiset taiteilijat Marcus Lerviks ja Jimmy Pulli.
He kutsuivat uumajalaiset taiteilijavetoisesta Verkligheten-galleriasta Vaasaan.
Vaasalaistaiteilijat ovat tutustuneet uumajalaisiin jo aiemmin nykytaideyhdistys Platformin kautta. Ruotsalaiset vierailivat Vaasassa viime talvena ja silloin aloitettiin suunnitella yhteistä projektia.
Offside-nimi sopii molemmin puolin Merenkurkkua, sillä täällä ollaan syrjässä taiteen keskuksista.
– Uumajassa on kuvataidekentällä pitkälti samanlainen tilanne kuin Vaasassa. Siellä nuoret taiteilijat lähtevät Tukholmaan. Kun painimme samanlaisten asioiden kanssa, on helppo löytää yhteys. On myös opettavaista nähdä toisten tyyli tehdä asioita, Lerviks ja Pulli sanovat.
Uumajassa on varsin vireä taidekenttä: siellä on taidekoulutusta ja taidemuseo Bildmuseet.
– Se on mielestäni hienoimpia museoita, joita olen nähnyt, Lerviks sanoo.
Taideinstanssitkaan eivät tosin ole näille taiteilijoille vieraita. Jimmy Pulli on virkavapaalla Vaasan kirjasto- ja kulttuuripalveluiden palvelupäällikön tehtävästä, kun hän sai apurahan taiteelliseen tekemiseen.
Marcus Lervikskin työskentelee paraikaa apurahan turvin. Hän on välillä työskennellyt myös Vaasan museoissa, sekä "duunaripuolella Terra Novaa rakentamassa" että näyttelyitä tuottamassa.
Offside-projektin rahoittivat ruotsinkieliset rahastot ja säätiöt.
Taiteilija nukkui metsässä
Marcus Lerviks järjesti ensimmäisen Offsiden vanhassa huonekalukaupassa Klemettilässä varastoalueella vuonna 2022. Siihen kuului performanssitapahtuma ja näyttely. Nyt sama konsepti on Vaasan Taidehallissa.
Projektin aloitti performanssitapahtuma elokuun lopussa. Mukana oli kahdeksan taiteilijaa Suomesta ja ulkomailta. Helsingissä asuva puolalaistaiteilija Tomasz Szraman toteutti performanssin Forged Eden, jossa hän käveli Helsingistä Vaasaan mukanaan liikkuva metsä eli vaunu, jossa on eksoottisia ruukkukasveja.
Siihen meni yhdeksän päivää ja hän nukkui metsässä. Lerviks seurasi hänen liikkumistaan gps:n välillä.
– Olin kyllä välillä vähän huolestunut, ja kuvittelin, mitä voisi tapahtua, Lerviks myöntää.
Szraman ei pitänyt juurikaan puhelintaan auki säästääkseen akkua.
Taiteilija saapui Vaasaan suoraan performanssitapahtumaan.
– Hän oli kantanut mukanaan yhtä olutpurkkia koko matkan, ja korkkasi sen astuttuaan sisään Taidehalliin, Lerviks nauraa.
Irma Optimistin teos puolestaan levittäytyi Vaasan torille asti.
Performanssitapahtumassa yleisöä oli 70 henkilöä.
– Siellä oli sekä tuttua että uutta väkeä, Lerviks iloitsee.
Sama kirja teosten taustalla
Näyttelyssä on esillä tilataideteoksia, installaatioita, veistoksia ja valokuvia. Myös performanssifestivaalin teokset on dokumentoitu videolle.
Teosten lähtökohta on se, että kaikki yhdeksän taiteilijaa lukijat saman kirjan, norjalaisen Tor Ulvenin lyhytproosateoksen Grave Goods. Sen jälkeen he työstivät teoksiaan itsenäisesti ja yhdistivät kirjan maailmaa omaan taiteelliseen työskentelyynsä. Monessa teoksessa onkin nähtävissä onkaloita, koloja ja luolia.
Ne näkyvät hyvin konkreettisesti Simon Gran Danielssonin teoksessa Avivs argument. Se on kokoelma käytettyjä huonekaluja, joissa on reikiä, aivan kuin hyönteiset olisivat tunkeutuneet puun läpi.
Fanny Carinasdotter on valokuvannut lumenkaatopaikan lumivuoren ja sen luola. Lumikasassa on niin paljon likaa, ettei se sula kesän aikana. Teokseen kuuluu myös saastunutta sulamisvettä purkeissa.
Näyttelyn taiteilijoita ovat myös Gerd Aurell, Helena Wikström, Mattias Olofsson, Maria K Olsson, Moa Ryman, Hannes Iversen ja Michaela Frycklund.
Offside #2, We dug in the earth, and -näyttely Vaasan taidehallissa 24.9. saakka.