Tai­tei­den yössä voi astua sisään mek­si­ko­lai­seen tai­de­teok­seen

Taide on antanut Pablo Kobayashille ja Lucía Aumannille mahdollisuuden katsoa asioita ennalta määriteltyjen rajojen ulkopuolelta.
Taide on antanut Pablo Kobayashille ja Lucía Aumannille mahdollisuuden katsoa asioita ennalta määriteltyjen rajojen ulkopuolelta.
Kuva: Emmi Rantala

Emmi Rantala

Meksikolaiset taiteilijat Lucía Aumann ja Pablo Kobayashi toteuttavat Vaasan Taiteiden yöhön 14.8. interaktiivisen teoksen.

He ovat erikoistuneet ilmatäytteisiin installaatioihin, ja tapahtumaan valmistuu teos, jonka sisään voi astua.

Aumann ja Kobayashi saivat tammikuussa kutsun Taiteiden yöhön vaasalaiselta taiteilijayhteisö Platformilta. He ovat viettäneet Vaasassa heinäkuun valmistellen teosta.

– Olemme rakastaneet Vaasaa, Aumann sanoo.

Taiteilijat ovat siirtyneet arkkitehtuurin opinnoista taiteen kentälle ja haluavat hämärtää niiden rajoja.

– Taide on antanut meille vapautta odotuksista ja valmiiksi asetetuista käsityksistä, Kobayashi kertoo.

Kaksikko keskittyy materiaalien käyttäytymiseen, uteliaisuuteen ja oppimiseen prosessin aikana.

– Jokainen teos on meille mahdollisuus oppia lisää, Kobayashi sanoo.

Tätä teosta saa koskea

Ilmatäytteinen teos löytyy Taiteiden yönä Platformin tiloista Kirkkopuistikolta ja leviää rakennuksesta uloskin kutsuen ohikulkijat sisään.

Tätä teosta ei tarvitse katsoa kaukaa tai varoa koskemasta.

Taiteilijoille on lahjoitettu kuusi purjetta, jotka ovat osa lopullista Platformissa esillä olevaa teosta. Kuvassa ensimmäinen kokeilu ilmalla täytetyn purjeen kanssa.
Taiteilijoille on lahjoitettu kuusi purjetta, jotka ovat osa lopullista Platformissa esillä olevaa teosta. Kuvassa ensimmäinen kokeilu ilmalla täytetyn purjeen kanssa.
Kuva: Emmi Rantala

– Taiteella on usein leima, että sitä saa vain katsoa, ei koskea. Meitä kiinnostaa vuorovaikutus ja miten se muovaa teosta, Aumann kertoo.

Ilmatäytteiset rakenteet herättävät usein ihmisissä lapsenomaisen halun koskettaa.

– Vuorovaikutus ihmisten kanssa on olennainen osa teoksia, Kobayashi sanoo.

Teos syntyy kankaiden ja ilmapuhaltimen avulla.

Valmistelut alkoivat jo ennen Suomeen tuloa

– Kun pääsimme Vaasaan, lajittelimme materiaalit ja aloimme rakentaa pieniä moduuleja. Edessä oli vielä monta metriä ompelua, Kobayashi kertoo.

Työ alkoi pienistä moduuleista, jotka näyttivät, miten materiaali käyttäytyy ilmalla täytettynä. Prosessi on jatkuvaa tutkimusta.

– Tuotannon aikana havaitsemme asioita, joita emme tietäisi ilman kokeilua, Aumann sanoo.

Taiteiden yö on teoksen ensiesitys, jonka jälkeen se nähdään ainakin Pietarsaaressa ja Vaasan Taidehallissa.

Taidetta kaikille

Taiteilijat odottavat Taiteiden yötä innolla, mutta myös haikeudella.

– Olemme innoissamme, mutta emme haluaisi projektin vielä päättyvän. Olemme nauttineet tästä ja yritämme pysyä läsnä hetkessä, Aumann sanoo.

Kun heiltä kysytään, kenen pitäisi tulla katsomaan teosta, vastaus on selkeä:

– Kaikkien, molemmat toteavat.

– Teos kiinnostaa varmasti lapsia, mutta myös lapsenmieliset aikuiset ovat enemmän kuin tervetulleita, Kobayashi lisää.

Koko Taiteiden yön ohjelma löytyy osoitteesta vaasa.fi.

Emmi Rantala

Kirjoittaja on Vaasan kaupungin kulttuuritoimen harjoittelija.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä