Hayat Tahrir al-Sham (HTS) on taustaltaan jyrkän islamistinen järjestö, jonka juuret ovat al-Qaidassa. Näin järjestöä kuvaili STT:lle sunnuntaina Lähi-idän tutkimuksen professori Hannu Juusola.
Kapinallisryhmiä johtava HTS on aiemmin kuulunut pahamaineiseen Isisiin ja myöhemmin al-Qaida-verkostoon. "Itsenäiseksi" toimijaksi se julistautui vuonna 2017.
Ryhmä korostaa myös syvästi konservatiivista, mutta ei äärimmäistä tulkintaa islamista. Se on kuitenkin syyllistynyt Syyriassa vakaviin rikoksiin siviilejä vastaan.
HTS ja sitä edeltänyt ryhmä Jabhat al-Nusra ovat syyllistyneet esimerkiksi sieppauksiin, vankien surmaamisiin sekä joukkosurmiin alaviittivähemmistön kylissä.
"Hyvä alku retorisella tasolla"
Nyt jihadistit yrittävät vakuuttaa kaikki siitä, että ryhmä olisi muuttunut.
Ulkopoliittisen instituutin vierailevan johtavan asiantuntijan Olli Ruohomäen mukaan ryhmän johtaja Abu Muhammad al-Julani on muun muassa sanonut, että etnisiä uskonnollisia vähemmistöjä pyritään suojelemaan.
– Se on tietenkin hyvä alku retorisella tasolla, hän sanoi STT:lle sunnuntaina.
Imagomuutoksistaan huolimatta HTS ei ole demokraattinen toimija, asiantuntijat huomauttavat.
– Vuosien kuluessa se on katkaissut yhteytensä globaaliin jihadismiin, alkanut toimimaan ainoastaan Syyriassa ja samalla pyrkinyt muuttamaan imagoaan maltillisemmaksi, Juusola sanoi.
Myös Ruohomäki pitää merkittävänä sitä, että lähihistoriansa perusteella HTS vaikuttaa nyt keskittyvän lähinnä Syyrian sisäisiin asioihin, eikä sillä näytä olevan globaaleja radikaali-islamistisia tavoitteita.
Lupaus: Naisia ei pakoteta kaapuihin
STT:n aiemmin tällä viikolla haastattelema kapinallistaistelija Mohamed, 33, Aleppon maakunnasta kertoi HTS:n luvanneen olla puuttumatta uskonnollisten vähemmistöjen elämään tai pakottamatta kaikkia naisia käyttämään peittäviä kaapuja. Hänen mukaansa naiset saisivat myös työskennellä.
Ketään ei pakoteta moskeijoihin rukoilemaan, ja häitäkin saa järjestää, Mohamed vakuutti.