Sveit­sin baa­ri­pa­lon louk­kaan­tu­neet tun­nis­tet­tiin, yksi Ranskan ja Suomen kak­sois­kan­sa­lai­nen

Crans-Montana
Tuhoisan yökerhopalon uhrien muistolle on tuotu kynttilöitä ja kukkia.
Tuhoisan yökerhopalon uhrien muistolle on tuotu kynttilöitä ja kukkia.
Kuva: MAXIME SCHMID / AFP / Lehtikuva

Sveitsin viranomaiset kertoivat maanantaina tunnistaneensa viimeisetkin Crans-Montanan uudenvuodenyön tuhoisassa baaritulipalossa loukkaantuneet uhrit.

Kaikki 40 kuolonuhria oli tunnistettu jo sunnuntaina. Maanantaina viranomaiset tarkensivat loukkaantuneiden määräksi 116 aiemmin kerrotun 119:n sijasta.

Kuolleiden joukossa ei ollut suomalaisia. Sveitsin viranomaisten mukaan yksi loukkaantuneista on Suomen ja Ranskan kaksoiskansalainen.

Suomen kansalaisen loukkaantumisen tulipalossa vahvisti ulkoministeriö jo perjantaina STT:lle.

Kuolonuhreista puolet oli alaikäisiä. Uhrien keski-ikä oli 19. Loukkaantuneista yli 80 oli maanantaina yhä sairaalassa.

Suurin osa loukkaantuneista on sveitsiläisiä. Ulkomaalaisista loukkaantuneista suurin osa on ranskalaisia ja italialaisia.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä