Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Su­vi­vir­res­tä ja sa­lon­ki­kel­poi­suu­des­ta

-
Eduskunnasta

Itsensä nostaminen toisten yläpuolelle on erikoinen tämän päivän ilmiö.

SDP:n puheenjohtaja alkoi jo – ilmeisesti galluppien innoittamana – muodostamaan seuraavaa hallitusta. Hän ilmoitti heti aluksi, ketkä eivät pääse seuraavaan hallitukseen. Kannattaa kuitenkin muistaa, että mitä tahansa ehtii tapahtua ennen ensi vuoden huhtikuun eduskuntavaaleja.

Myös demarinaiset ovat ottaneet kierroksia. Eräs heistä nosti itsensä Pyhän Pietarin rooliin huolehtiessaan valtiovarainministerimme synneistä.

Toinen taas ilmoitti, että perussuomalaiset eivät ole salonkikelpoinen puolue. Maatalon kasvattina en ole koskaan salonkikelpoisuutta tavoitellut, mutta kotikyläni Onnia siteeraten: Tarpeen vaatiessa on kyllä osattu olla ”aina hianosti”.

Tarpeen vaatiessa on kyllä osattu olla ”aina hianosti”.

Varma kevään merkki on se, että koulujen päättäjäisviikonlopun lähestyessä mielensäpahoittajat ilmaantuvat koloistaan. Suvivirren kelpoisuudesta koululaisten kevätjuhlaan väännettiin taas ankarasti.

Espoolainen isä oli valittanut sekä Suvivirrestä että Varpunen jouluaamuna -laulusta. Hänen mielestään edellä mainitut kappaleet ovat uskonnon harjoittamista, ja hän ei sitä sulattanut.

Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunta määräsi Espoon kaupungille 10 000 euron uhkasakon ja rahallista hyvitystä sekä isälle että lapselle. Ajattelin, ettei mikään korvaussumma helpota espoolaisisän oireyhtymää, vaan hänen tulee hakea apua ongelmaansa muualta. Mutta saihan hän hetkensä julkisuudessa. Uusimman tiedon mukaan Espoossa löytyi selkärankaa, eikä korvauksia makseta.

Yhteiskunnassamme ollaan todella menossa väärään suuntaan, jos pienen pienetkin viittaukset kristinuskon harjoittamiseen pitää laittaa piiloon kaikesta julkisesta toiminnasta.

On hyvä muistaa, että kristinusko on merkittävä osa suomalaista kulttuuria. Sininen risti valkoisella pohjalla kertoo, mihin uskoon nojaten maatamme on vuosisadat rakennettu.

Jääkiekon MM-kulta nostaa isänmaallisuuden aina hetkeksi muoti-ilmiöksi. Tätä toivoisin kovasti näkeväni Suomessa myös jääkiekkokauden ulkopuolella.

Ylellä kuultiin jo yksi puheenvuoro, jossa paheksuttiin jääkiekkoa ’’nationalistisena lajina’’ ja pohdittiin maahanmuuttajataustaisten vähäistä osallistumista. Toivottavasti kukaan ei ala vaatia jääkiekkoon maahanmuuttajakiintiötä. Sellainen näyttää olevan Ylen kanavilla esitettävissä kotimaisissa sarjoissa ja MTV:n mainoksissa.

Muistelin vuotta 1995, jolloin Suomi voitti ensimmäisen maailmanmestaruuden jääkiekossa. Siitä lähti nousukausi, joka kesti noin kymmenen vuotta. Toivottavasti uusin mestaruus antaa kansakunnallemme samanlaisen buustin ja pääsemme jälleen talouden nousukiitoon. Itse asiassa tuoreimmat talousluvut osoittavat jo oikeaan suuntaan.

Lopuksi haluan muistaa entistä opettajaani, valtiopäiväneuvos Kyösti Virrankoskea, joka hiljattain nukkui pois. Ollessaan Euroopan parlamentissa ”Köpi” laittoi minulle aina joulukortin.

Eduskuntavaalien 2023 vaali-iltana hän soitti äidilleni ja oli jo ennakkoäänten jälkeen täysin varma läpimenostani. Isäni oli mennyt aikaisin maata, mutta Köpi oli vaatinut äitiäni viemään hänelle puhelimen. Niinhän siinä sitten oli käynyt, että isä oli joutunut nousemaan sängystä ja seuraamaan tuloslaskentaa loppuun saakka.

Sellainen Köpi oli, mukana kuntalaisten iloissa ja suruissa. Hyvää taivasmatkaa Köpi, kansan mies.

Anne Rintamäki
Kirjoittaja on PS:n kansanedustaja Vaasasta.