Puolustusmenojaan nostavat Nato-maat julkistivat huippukokouksen yhteydessä tiistaina sopimuksia siitä, mihin lisäraha käytetään liittokunnan pelotteen konkreettiseksi vahvistamiseksi. Pääsihteeri Mark Rutte kertoi Naton korvaavan vanhenevat E-3A-valvontakoneensa enintään kymmenellä Saabin GlobalEye-koneella.
Lisäksi joukko jäsenmaita täydentää kokonaisuutta hankkimalla samoja ruotsalaiskoneita omaan käyttöönsä. Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kertoi Ankarassa myös Suomen hankkivan "jollain aikavälillä" oman GlobalEyen.
– Meillä on myös merkittävä maa-, meri- ja ilma-alue hoidettavana, Häkkänen perusteli suomalaismedialle.
Hintalappua hankinnalle hän ei vielä osannut sanoa, "mutta puhutaan sadoista miljoonista".
– Tämä on mahtava päivä Natolle, Saabille ja Ruotsille. Pääministerinä olen äärettömän ylpeä Ruotsin vahvasta puolustusteollisesta pohjasta, Ulf Kristersson iloitsi.
Ilmatankkaus ja -kuljetuskykyä
Puolustusteollisuusfoorumissa julkistettiin myös useita muita merkittäviä yhteishankkeita, joissa on vahva eurooppalainen painotus.
– Teemme täällä eurooppalaisempaa, vahvempaa Natoa ja sen edellytys on eurooppalainen puolustusteollisuus, presidentti Alexander Stubb kommentoi suomalaismedialle.
Häkkänen allekirjoitti foorumissa kaikkiaan 12 sopimusta tai aiejulistusta. Merkittävimpien joukkoon hän nosti liittymisen Airbusin monitoimikoneiden (MRTT) suorituskykyohjelmaan, joka tuo Suomelle kykyä ilmatankkauksiin ja strategisiin ilmakuljetuksiin.
– Se on meille erittäin tärkeä suorituskyky, Häkkänen sanoi.
Lisäksi Ankarassa allekirjoitettiin aiesopimus Naton tiedustelu- ja valvontakyvyn kehittämiseksi miehittämättömien yhdysvaltalaisten tiedustelu- ja valvontakoneiden (Triton) osalta. Häkkäsen mukaan Suomi on edistänyt jo pari vuotta aktiivisesti tätä itselleen tärkeää hanketta.
– Tiedustelulennokkien kokonaisuudesta tulee erityisesti pohjoista ulottuvuutta vahvistava elementti, Häkkänen sanoi.
Ohjuksia ja tela-ajoneuvoja
Häkkäsen mukaan kaikkiin hankkeisiin, joissa Suomi on mukana, on neuvoteltu hallituksen kehysriihessä jo valmiiksi liikkumavaraa, eikä lisärahaa hänen mukaansa tarvita.
Kaikkia tärkeitä suorituskykyjä ei vielä Euroopasta löydy, ja siksi Suomi on Häkkäsen mukaan mukana myös aiesopimuksessa, jossa selvitetään Yhdysvaltain ohjustuotannon tiettyjen osien eurooppalaistamista. Kyse on Amraam-ilmataisteluohjuksista.
Suomi rakentaa lisäksi arktisen liikkuvuuden hankkeessa uutta monikansallista maakoalitiota Patrian tela-ajoneuvon (TRACKX) ympärille, samalla tapaa kuin CAVS-hankkeessa pyöräajoneuvojen osalta. Ankarassa Suomen kanssa allekirjoitetussa aiesopimuksessa mukaan liittyivät Norja ja Latvia.
Ankarassa allekirjoitettiin muun muassa sopimus avaruusyhteistyöstä, jossa suomalaisella Iceyella on Häkkäsen mukaan "mahdollisuus näyttää kyntensä".
Häkkäsen mukaan tunnelma Suomen neljännessä huippukokouksessa on nyt täysin erilainen kuin ensimmäisessä huippukokouksessa Vilnassa kesällä 2023.
– Nato, johon Suomi liittyi kolme vuotta sitten, oli merkittävästi heikompi kuin mitä se on tänä päivänä. Puolustusteollisuusfoorumi on täällä Ankarassa pääroolissa, koska juhlapuheiden aika on ohi, ja nyt pitää alkaa saada aikaiseksi käytännön tuloksia, Häkkänen kuvaili.