Kolumni

Suo­men­kie­lis­ten se­nio­rien yk­si­näi­syyt­tä tor­ju­maan

-
KOLUMNI

Meille on vuosikausia kerrottu, että eläkeläisten määrä räjähtää. Asia on ollut itselläni tiedossa, mutta Mustasaaren suomenkielisenä arjessani sivuosassa.

Heräsin todellisuuteen, kun sain vuoden 2025 joulukuun lopun tilaston Mustasaaresta: kunnan asukasmäärä oli 19 792. Heistä yli 65-vuotiaita oli 4 693.

Seniorien lisäksi tulevat kaikki muut varhaiseläkeläiset, joten eläkeläisten yhteenlaskettu osuus Mustasaaressa on reippaasti yli neljäsosan koko väestöstä.

Mustasaaren senioreista vain harva on syntyperäinen mustasaarelainen. Kuntaan on muutettu Vaasan seudulla sijaitsevien työpaikkojen takia 1970-luvulta lähtien. Kun senioriväestön määrä kasvoi, ei lainkaan ajateltu, mitä suomenkielisille eläkeläisille tapahtuisi.

Oli jopa toiveajatuksia, että he palaisivat kotiseuduilleen, eli sinne, mistä olivat kuntaan muuttaneetkin. Silloin he eivät rasittaisi enää kunnan palveluja.

Yksinäisyyden torjuminen on muotia. Kun liikkuu Mustasaaressa julkisilla paikoilla, eläkeläisiä näkyy katukuvassa paljon. Se on iloinen asia, sillä he ovat liikkeellä ja menossa omiin aktiviteetteihinsa. Heillä on ystäviä ja he saavat kokea yhteisöllisyyden tunnetta.

Erityisenä huolenani ovatkin suomenkieliset eläkeläiset. Suomenkielisillä ei ole samanlaista sosiaalisen verkostoitumisen helppoutta kuin ruotsinkielisillä, koska he ovat muuttaneet kuntaan eri puolilta Suomea.

"Kun liikkuu Mustasaaressa julkisilla paikoilla, eläkeläisiä näkyy katukuvassa paljon."

He eivät välttämättä tunne toisia suomenkielisiä muuten kuin työn, naapuruuden tai harrastusten kautta. Kun työelämä jää taakse, jää helposti yksinäiseksi, kun suomenkieliset vielä asuvatkin hajallaan ympäri kuntaa. Yksinäisyyttä voi lisätä se, jos omat lapset ovat muuttaneet etäälle vanhemmistaan.

Mustasaaressa on eläkeläisille räätälöityä ohjelmaa. Kunnassa on päiväjoutilaiden tapaamispaikka Senioripiste. Siellä eri yhdistykset ja järjestöt järjestävät ohjelmaa.

Pisteen aktiviteetit ovat ruotsinkielisiä, koska suomenkielistä toimintaa järjestäviä tahoja ei ole. On vain yksittäisiä yhdistyksiä, jotka järjestävät toimintaa omalle jäsenistölleen.

Merkittävintä senioritoimintaa järjestää Mustasaaren suomalainen seurakunta. Sen kahvipiiri on hyvin suosittu.

Minulla on kaksi toivetta suomenkielisten eläkeläisten yksinäisyyden torjumiseen: Senioripisteen tulisi aktiivisesti kutsua mukaan myös suomenkieliset. Toisekseen toivon, että onnistuisimme  käynnistämään yhteistyön ison ruotsinkielisen eläkeläisyhdistyksen kanssa meidän kaikkien eduksi.

Jane Trygg-KaipiainenMustasaarelainen senioritoimija