Heili Sirviö taistelee tänään illalla olympiamitaleista rullalautailun naisten park-kilpailussa. Vasta 13-vuotias Sirviö taituroi Pariisin La Concorde -aukiolla karsinnan viidenneksi pistein 83,42.
– Tulee uskomaton finaali, Sirviö sanoi alkueränsä jälkeen ja sanoi parhaita kavereitaan olevan kisassa mukana.
Sirviö keräsi parhaat pisteensä toisella suorituksellaan. Mainiosti sujuneen suorituksensa jälkeen hän pyyhki liikutuksesta kyyneleitä. Ensimmäisellä ja kolmannella karsintayrityksellään hän kaatui.
Hänestä tuli samalla Suomen olympiahistorian nuorin urheilija.
– Rakastan isoja yleisöjä. Olen aina tavallaan rakastanut jännitystä, mikä on hieman outoa. Skeittaan paineen alla aika hyvin, koska haluan osoittaa parasta yleisölle ja itselleni, hyväntuulinen Sirviö sanoi karsinnan jälkeen.
Perheensä kanssa kahdeksan vuotta sitten Australiaan muuttanut Sirviö sanoi haluavansa mitaleille. Vieressä ruotsalaistoimittaja muistutti, ettei Suomella ole Pariisin kisoista vielä yhtään mitalia toisin kuin Ruotsilla.
– En asu Suomessa enää vaan Australiassa, mutta on hienoa, että voin edustaa maatani. En malta odottaa, että nappaan mitalin.
Yksi ulkomaalaistoimittajista kysyi, miksei Sirviö edusta Australiaa. Sirviö vastasi liittyneensä Suomen joukkueeseen ennen kuin hänellä oli edes Australian kansalaisuutta. Hän kuitenkin mainitsi, että mahdollinen Australian edustaminen neljän vuoden päästä Los Angelesin olympialaisissa on ollut mietinnässä.
– En varmaan, mutten tiedä vielä, hän sanoi hetkeä myöhemmin, kun suomalaismedia kysyi edustusmaan mahdollisesti vaihtamisesta.
Japanin Hiraki karsinnan paras
Sirviön vastaus oli ytimekäs kysymykseen, onko finaaliin jäljellä uusia temppuja.
– Tosi isoja temppuja, hän sanoi.
Karsinnan ykkönen oli Japanin Cocona Hiraki pistein 88,07. Kahdeksan parhaan finaali alkaa tänään kello 18.30 Suomen aikaa.