Suomeen tulvi mi­ta­lei­ta am­pu­ma­ur­hei­lun EM-ki­sois­sa – Ida Heik­ki­läl­le EM-kul­taa ja maail­man­en­nä­tys

Ida Heikkilän tulos 581 oli samalla maailmanennätys. LEHTIKUVA / HANDOUT / Lassi Palo / Ampumaurheiluliitto
Ida Heikkilän tulos 581 oli samalla maailmanennätys. LEHTIKUVA / HANDOUT / Lassi Palo / Ampumaurheiluliitto

Ida Heikkilä voitti tiistaina 50 metrin liikkuvan maalin EM-kultaa Ranskan Chateauroux'ssa käytävissä ampumaurheilukilpailuissa. Hänen tuloksensa 581 oli samalla maailmanennätys.

– Hieno fiilis onnistuneesta suorituksesta! Kaikki tapahtuu täällä niin nopeasti, etten kerennyt edes jäämään vastaanottamaan radalle onnitteluita, kun siirryin jo palkintojenjakoon. EM-kulta ja maailmanennätys ovat kova juttu, ja arvostan ne korkealle, Heikkilä kertoi ampumaurheiluliiton tiedotteessa.

Suomen naisten joukkue, jossa kilpailivat Aino Vaittinen ja Jenni Seikkula, otti samassa lajissa EM-pronssia. Euroopan mestariksi tähtäsi pistein 1 696 Ukraina, jolle Suomi hävisi 30 pistettä.

Suomen päivän mitalisaldo oli komea, sillä Sampo Voutilainen saavutti EM-pronssia miesten 25 metrin vakiopistoolissa. Edellisestä suomalaisen henkilökohtaisesta pistoolin arvokisamitalista on 27 vuotta, sillä Seppo Mäkinen oli vakiopistoolissa MM-pronssilla vuonna 1998.

Myös Suomen miehet nappasivat liikkuvan maalin joukkuekilpailussa EM-hopeaa. Eroa kultaa tähdänneeseen Ruotsiin jäi vain yksi piste. Hopeajoukkueessa kilpailivat Aaro Vuorimaa, Henri Karlsson sekä William Wilkman.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä