STT:n tiedot: Suomen käy­tet­ty­jä jään­mur­ta­jia ei olla myy­mäs­sä Yh­dys­val­toi­hin

Jäänmurtaja Otso lähdössä Helsingistä kohti Perämerta joulukuussa 2021. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto
Jäänmurtaja Otso lähdössä Helsingistä kohti Perämerta joulukuussa 2021. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto

Suomen käytettyjä jäänmurtajia ei olla tällä hetkellä myymässä Yhdysvaltoihin, kertovat STT:n lähteet.

Vielä kesällä asiasta keskusteltiin Yhdysvaltojen kanssa, mutta lähteiden mukaan asia ei ole enää neuvottelupöydällä. Neuvottelut ovat kuitenkin vielä kesken, joten mitä tahansa yllättävääkin voi vielä tapahtua.

Presidentti Alexander Stubb ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) matkustavat torstaina Washingtoniin tapaamaan Yhdysvaltain presidenttiä Donald Trumpia. STT:n tietojen mukaan pöydällä ovat muun muassa jäänmurtajatilaukset, mutta tällä tietoa eivät siis käytetyt jäänmurtajat.

Suomi havittelee mittavia uusien jäänmurtajien tilauksia Yhdysvalloista, ja asiasta on neuvoteltu jo varsin pitkään. Tiedossa ei ole, millaisia jäänmurtajia Yhdysvaltain rannikkovartiosto tarkalleen olisi Suomesta tilaamassa.

Trump kertoi haaveesta julkisesti

Yhdysvaltojen haaveesta yhden käytetyn jäänmurtajan ostamiseksi kertoi kesällä myös julkisesti presidentti Trump.

– Se on noin 5–6 vuotta vanha. Yritämme ostaa sen. Yritämme tehdä hyvän diilin, Trump sanoi tuolloin tiedotustilaisuudessa.

Suomella ei kuitenkaan ole näin uusia jäänmurtajia, eikä vuonna 2016 käyttöön otettu Polaris ole ollut kaupan.

Keskusteluissa on ollut 1990-lukulaisen jäänmurtajan myyminen, mutta Yhdysvallat ei ole nyt sitäkään ostamassa.

Taustalla on myös, että Suomen omat jäänmurtajat eroavat hieman teknisiltä ominaisuuksiltaan ja käyttötarkoituksiltaan siitä, mitä Yhdysvallat tarvitsisi.

Marraskuussa sovittiin yhteistyöstä

Viime marraskuussa Suomi, Yhdysvallat ja Kanada allekirjoittivat Washingtonissa yhteisymmärryspöytäkirjan jäänmurtajayhteistyöstä (ICE Pact).

Tämän aloitteen keskiössä on juuri uusien jäänmurtajien rakentaminen. Aloitteen tarkoituksena on yhteistyön syventäminen jäänmurtajien rakentamiseksi kussakin maassa jakamalla asiantuntemusta, tietoa ja osaamista.

Helsingin telakan omistava kanadalainen Davie solmi maaliskuussa sopimuksen Kanadan hallituksen kanssa raskaan jäänmurtajan rakentamisesta. Kyseessä on Suomen historian ensimmäinen Pohjois-Amerikkaan toimitettava jäänmurtaja.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä