Tilaajille

Spe­ku­loin­ti Lapuan Kobrien ko­ris­lii­ga­pai­kas­ta heräsi taas eloon – Tänä vuonna sopassa on vain kaksi seuraa

I Divisioona A:n voittanut Kipinä Basket ei ole vielä tehnyt päätöstä liigapaikan hakemisesta. Lapuan Kobrat olisi liigan täydennysjärjestyksessä seuraavana.

Lapua
Viimeistään kesäkuussa selvinnee, nähdäänkö Lapuan Kobrat ensi kaudellakin liigatasolla. Kuvan Antto Nikkarinen on pelannut Kobrissa vuodesta 2019 lähtien. Arkistokuva.
Viimeistään kesäkuussa selvinnee, nähdäänkö Lapuan Kobrat ensi kaudellakin liigatasolla. Kuvan Antto Nikkarinen on pelannut Kobrissa vuodesta 2019 lähtien. Arkistokuva.
Kuva: Kari Lofhjelm

Lapuan Kobrat sijoittui miesten Korisliigassa toista kautta putkeen viimeiseksi. Vuosi sitten Kobrat sai pitää liigapaikkansa, kun BC Nokia ei saanut liigalisenssiä. Nyt spekulointi Kobrien mahdollisesta liigapaikasta on jälleen alkanut, kun I Divisioona A:n voittanut äänekoskelainen Koiviston Kipinä Basket vasta harkitsee liigapaikkaa.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä