Soi­tin­kaup­po­ja on ka­don­nut ka­tu­ku­vas­ta – "Pauk­ku­ja ei löydy uu­dis­tu­mi­seen"

Soitinliikkeet ovat viime vuosina kadonneet monen maakuntakeskuksen katukuvasta, mutta nyt lappuja on pantu luukulle myös pääkaupunkiseudulla. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto
Soitinliikkeet ovat viime vuosina kadonneet monen maakuntakeskuksen katukuvasta, mutta nyt lappuja on pantu luukulle myös pääkaupunkiseudulla. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto

Koronapandemia-aika innosti suomalaisia soittoharrastuksen pariin, mutta sen jälkeen monet soitinkauppiaat ovat olleet muun erikoistavarakaupan tapaan tiukoilla. Perinteisiä kivijalkamyymälöitä on siirretty kauemmas keskustasta, muutettu verkkokaupoiksi tai lopetettu koko toiminta.

Suunta on ollut viime aikoina sama myös pääkaupunkiseudulla. Esimerkiksi Helsingissä on muutaman kuukauden aikana lopetettu kolme kivijalkamyymälää. Runsaan 300 000 asukkaan Espoossa on tällä hetkellä yksi pieni soitinliike.

Yksi vetäytyjistä on F-Musiikki, joka luopui viime syksynä Helsingin, Espoon ja Tampereen myymälöistään. Jäljellä ovat Oulun, Kuopion, Turun ja Seinäjoen toimipaikat. Pääkaupunkiseudun toiminnot on keskitetty Vantaan Tammistoon.

Keskustan vuokrataso on kova haaste

Toimitusjohtaja Janne Kainulaisen mukaan sulkemisten taustalla ovat talouden realiteetit. Soitinkauppa tarvitsee paljon neliöitä, laajan valikoiman myytävää – ja riittävästi asiakkaita. Samaan aikaan on panostettava myös verkkokauppaan.

– On harmillista, että näin moni paikkakunta on jo ilman soitinliikettä. Etenkin Helsingin keskustassa liiketilojen vuokrataso on kova, ja myös ostokäyttäytyminen on muuttunut. Entistä harvempi hankkii isompia tavaroita keskustan kaupoista, Kainulainen tiivistää.

F-Musiikki teki viime vuonna 22 miljoonan euron liikevaihdon. Tulos jäi puoli miljoonaa tappiolle.

Kainulaisen mukaan alkanut vuosi näyttää haastavalta, sillä kuluttajien kukkaronnyörit ovat entistä kireämmällä. Valopilkkuina asiakaskunnassa ovat äänialan ja esitystekniikan ammattilaiset.

– Onneksi uusia kouluja rakennetaan edelleen, ja niihin hankitaan välineet myös musiikinopetukseen, Kainulainen ynnäilee.

Ukrainan sota toi alamäen

Turussa ja Helsingissä kivijalkamyymälöitä pitävän Soitin Laineen toimitusjohtaja Jari Heinonen kertoo korona-ajan tuoneen myyntikäyriin hetkellistä nousua. Uusi alamäki kuitenkin alkoi Ukrainan sodan, maailmanlaajuisten toimitusvaikeuksien ja yleisen kustannusnousun myötä.

Tummia pilviä tuovat myös julkisen sektorin säästötoimet, jotka voivat iskeä oppilaitosten soitinhankintoihin.

Soitin Laine teki viime vuonna noin neljän miljoonan euron liikevaihdon. Tulos oli niukasti miinuksella.

– Myös soitinvalmistajat ja tavarantoimittajat ympäri maailmaa ovat hankalassa tilanteessa yleisen taloudellisen epävarmuuden takia. Ei tällaista ole ennen koettu, Heinonen sanoo.

Hän sanoo ulkomaisten verkkokauppajättien vieneen täkäläisten kauppiaiden katteet – ja tappaneen myös monen aloittelijan soittoharrastuksen, kun ilman asiantuntijan opastusta hankittu halpa nettiostos on osoittautunut soitto- ja huoltokelvottomaksi.

– Monelta aloittelijalta tuntuu toisaalta puuttuvan myös riittävää harjoitteluintoa ja pitkäjänteisyyttä. Tässä on käymässä vähän samalla tavoin kuin lukuharrastuksen kanssa, Heinonen harmittelee.

Perinteiset orkesterisoittimet ovat puolestaan jääneet koulujen soitinhankinnoissa ja opetuksessa bändi-innostuksen alle.

– Kitaristeja riittää, mutta myös puhallin-, jousi- ja lyömäsoitinten opetusta olisi hyvä saada normaalikouluihin. Silloin syntyisi erilaisia kokoonpanoja ja orkestereita, Heinonen sanoo.

Ikääntyvät yrittäjät eivät investoi ajoissa

Tampereen Musiikin toimitusjohtaja Kimmo Virtanen kantaa kollegoidensa tavoin murhetta soitinkaupan yleisestä alamäestä ja kivijalkakauppojen katoamisesta.

– Kisa on kovaa, sillä katteet ovat pienet ja kiinteät kulut korkeita. Silti varsinkin Helsingin tilanne hämmästyttää, Virtanen sanoo.

Monista kilpailijoistaan poiketen Tampereen Musiikki kasvatti viime vuonna liikevaihtoaan 13 prosenttia noin kolmeen miljoonaan euroon.

– Teimme viime syksynä myymälässä mittavan remontin. Sen myötä asiakasmäärät ja myynti nousivat, joten tälle vuodelle on ihan positiiviset tunnelmat. Toivotaan, että tuloskin olisi plussalla, Virtanen sanoo.

Jatkossa myötätuulta tuonee myös kilpailija F-Musiikin vetäytyminen Tampereelta.

– Jos aikoo menestyä, on pakko investoida sekä kivijalkaan että verkkokauppaan. Monet tämän alan yrittäjät ovat jo iäkkäitä, eikä paukkuja enää löydy uudistumiseen. Sen myötä nuorempi asiakaskunta sitten katoaa, Virtanen sanoo.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä