Si­sä­mi­nis­te­riö tahtoo uu­dis­taa pa­lo­mies­ten kun­to­vaa­ti­muk­sia – "Kyllä tu­lok­siin pääsee, jos vähän har­ras­taa"

Pelastuspäällikkö Keijo Kangastie sanoo, että kuntotestit eivät vähennä sopimuspelastajien määrää. Muut vaatimukset tuovat haasteita pienillä paloasemilla.

Vimpeli
Juha Ylipekka, Keijo Kangastie ja Jukka SIirilä seuraavat, kuinka Arttu Niinikoskelta sujuu penkkipunnerrus.
Juha Ylipekka, Keijo Kangastie ja Jukka SIirilä seuraavat, kuinka Arttu Niinikoskelta sujuu penkkipunnerrus.
Kuva: Piia Saarenketo

Sisäministeriö suunnittelee eri tehtävissä toimiville sopimuspalokuntalaisille uudenlaisia luokituksia kuntotestien perusteella. Savusukeltajien vaatimukset pysyvät ennallaan, muutos koskisi muihin pelastustoimen tehtäviin osallistuvaa henkilöstöä muun muassa maastopaloissa ja tieliikenneonnettomuuksissa toimittaessa.

Tähänkin asti sopimuspelastajat ovat osoittaneet kuntoaan ja esimerkiksi savusukellustehtäviin ei ole ollut asiaa ilman säännöllisesti tehtäviä kunto- ja terveystarkastuksia.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä