Sei­nä­joen seu­ra­kun­ta­kes­kuk­sen lähes 10 mil­joo­nan pe­rus­kor­jaus val­mis­tui juuri ennen UNES­CO-pää­tös­tä

Seinäjoki
Seinäjoen seurakuntakeskuksen lähes kaksi vuotta kestänyt peruskorjaus on saatu valmiiksi. Seuraavana vuorossa ovat Lakeuden Ristin kirkkorakennus sekä kellotorni. Arkistokuva.
Seinäjoen seurakuntakeskuksen lähes kaksi vuotta kestänyt peruskorjaus on saatu valmiiksi. Seuraavana vuorossa ovat Lakeuden Ristin kirkkorakennus sekä kellotorni. Arkistokuva.
Kuva: Matti Hautalahti

Lokakuussa 2024 alkanut Seinäjoen seurakuntakeskuksen kolmannen vaiheen peruskorjaus on valmistunut. Peruskorjaukseen on kuulunut noin 2 882 neliömetrin verran tiloja seurakuntakeskuksen ensimmäisessä ja toisessa kerroksessa.

Korjauksen myötä seurakuntakeskuksen käyttöä on kehitetty nykyisiä tarpeita vastaavaksi.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä