Tilaajille

Sei­nä­joen rau­ta­tie­ase­mal­la ampunut ei oi­keu­den mukaan tar­koit­ta­nut tappaa – Ko­ven­ta­mis­pe­rus­te pidensi ran­gais­tus­ta

Seinäjoki
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus totesi, että Matti Antero Kangas ampui neljä laukausta Seinäjoen rautatieasemalla viime kesänä.
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus totesi, että Matti Antero Kangas ampui neljä laukausta Seinäjoen rautatieasemalla viime kesänä.
Kuva: Tomi Kosonen

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus on tullut siihen tulokseen, että vuonna 1976 syntynyt Matti Antero Kangas syyllistyi kahteen murhan yritykseen ja yhteen tapon yritykseen viime kesänä Seinäjoen rautatieasemalla. Kangas ampui asematunnelissa ja sinne johtavissa portaissa neljä laukausta, joista ensimmäisen kohti kahta siviiliä, yhden asematunneliin ja kaksi kohti neljää paikalle tullutta poliisia kohti.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä