Sei­nä­joen kau­pun­ki kaataa metsää kym­me­nien heh­taa­rien alueel­la Jou­pis­kal­la

Metsää kaatuu sekä harventaen että avohakkuulla. Kaupunginpuutarhuri Kari Hirvensalo selventää, miten hakkuutyöt lisäävät luonnon monimuotoisuutta.

Seinäjoki
Metsäkoneet tulevat tutuiksi Jouppilanvuoren ja Kyrkösvuoren alueilla liikkuville, kun metsien harvennustyöt ovat alkaneet. Kuvituskuva.
Metsäkoneet tulevat tutuiksi Jouppilanvuoren ja Kyrkösvuoren alueilla liikkuville, kun metsien harvennustyöt ovat alkaneet. Kuvituskuva.
Kuva: Jarno Pellinen

Seinäjoen kaupunki on aloittanut hakkuutyöt Jouppilanvuoren ja Kyrkösvuoren alueella. Hakkuissa on kyse enimmäkseen harvennuksesta, mutta Jouppilanvuoren maastossa metsää kaatuu avohakkuun myötä myös kokonaan.

Avohakkuualueet sijaitsevat Jouppilanvuoren takana Lepakkolaavun ja laskettelurinteen välisellä metsäosuudella sekä hieman etäämmällä, kuntoradan eli "kuntovitosen" reitin varrella.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä