Sei­nä­joen da­ta­kes­kus sai vauh­tia, kun nuo­ruu­den­ys­tä­vät lyöt­täy­tyi­vät yhteen ja pe­rus­ti­vat uuden yhtiön

Miljardi-investoinnin varmistuminen oli paikalliselle kehitysyhtiölle iso onnistuminen. Se oli kuitenkin vasta alkua projektille, joka voi kestää kymmenen vuotta. Jukka-Pekka Joensuu ennustaa, että datakeskus muuttaa kaupungin koko luonteen.

Seinäjoki
Jukka-Pekka Joensuu katselee Seinäjoen keskustan näkymiä SDC Project Venturesin toimiston parvekkeelta.
Jukka-Pekka Joensuu katselee Seinäjoen keskustan näkymiä SDC Project Venturesin toimiston parvekkeelta.
Kuva: Tomi Kosonen

Seinäjoen datakeskuksella on ollut takanaan monia käänteitä jo ennen kuin rakentaminen alkoi viime keväänä. Yksi ratkaiseva yhteydenotto tapahtui pari vuotta sitten.

Seinäjokelainen sarjayrittäjä Taisto Saikkonen otti yhteyttä vanhaan ystäväänsä Jukka-Pekka Joensuuhun, joka oli työskennellyt kansainvälisissä pörssiyhtiöissä ja jolla oli pitkä kokemus datakeskusbisneksestä.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä