Sa­vo­lai­nen meni se­läl­leen MM-ma­tol­la, olym­pia­pai­kan haave odottaa mah­dol­li­sia ke­räi­ly­ot­te­lu­ja

Arvi Savolainen syyskuussa Suomen painimaajoukkueen mediatilaisuudessa Kuortaneella. LEHTIKUVA / Kalle Parkkinen
Arvi Savolainen syyskuussa Suomen painimaajoukkueen mediatilaisuudessa Kuortaneella. LEHTIKUVA / Kalle Parkkinen

Arvi Savolainen aloitti painin MM-kisat kahdella voitolla, mutta kärsi selätystappion Belgradin kisojen kolmannella kierroksella. Liettuan Mindaugas Venckaitis kukisti Savolaisen selkävoitolla kreikkalais-roomalaisen painin 97 kilon sarjassa.

Savolaisen mahdollisuus jatkaa Serbiassa otteluja on kiinni siitä, pääseekö Venckaitis sarjan loppuotteluun. Jos liettualainen painii finaaliin, Savolaisen turnaus jatkuu keräilyotteluissa lauantaina.

Savolainen kertoi ennen MM-kisoja, että hänen tavoitteensa on saavuttaa Belgradista olympiapaikka. Sarjojen viisi parasta hankkii maapaikan Pariisin ensi kesän olympialaisiin. Keräilyotteluista voi edetä pronssiotteluun ja siten viiden parhaan joukkoon.

Ennen tappiota Savolainen kukisti MM-matolla ensin Japanin Yuta Naran 8–0 ja Hollannin Tyrone Sterkenburgin 10–7.

Aiemmin päivällä 77 kilon sarjassa Jonni Sarkkisen tie katkesi keräilyottelussa, kun hän kärsi 3–7-tappion Yhdysvaltain Kamal Beylle. Alle 23-vuotiaiden Euroopan mestari Sarkkinen kilpaili ensi kertaa aikuisten MM-kisoissa.

Ilmoita asiavirheestä